Co składa się na obowiązek naprawienia szkody w sprawie karnej o oszustwo?

Wniosek o naprawienie szkody możesz zgłosić najpóźniej do zakończenia pierwszego przesłuchania Ciebie jako pokrzywdzonego na rozprawie głównej. Jest to termin nieprzekraczalny.

Zgłoszenie wniosku o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem powoduje, że Sąd w razie skazania oskarżonego ma obowiązek nałożenia na niego obowiązku naprawienia szkody.

Obowiązek naprawienia szkody obejmuje jedynie szkodę rzeczywistą wyrządzoną przestępstwem oszustwa, nie obejmuje swoim zakresem odsetek ani utraconych korzyści.

Dla przykładu, jeżeli sprawca przestępstwa zniszczy pokrzywdzonemu samochód, np. wybije w nim szyby, a który to samochód służy mu jako narzędzie do pracy, to wówczas obowiązek naprawienia szkody będzie dotyczył tylko kosztów naprawienia samochodu. Natomiast obowiązek naprawienia szkody nie będzie obejmował rekompensaty w postaci utraconego wynagrodzenia jakie pokrzywdzony mógł uzyskać, gdyby szkody mu nie wyrządzono.

Jednakże roszczeń tych, jako pokrzywdzony przestępstwem, będzie mógł dochodzić w postępowaniu cywilnym, tak samo jak w przypadku części szkody nie orzeczonej w wyroku Sądu.

Warunkiem orzeczenia obowiązku naprawienia szkody jest skazanie sprawcy przestępstwa oszustwa przez Sąd. W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody Sąd z urzędu prześle Ci jako pokrzywdzonemu tytuł egzekucyjny.

Sąd w wyroku skazującym nie określa terminu wykonania nałożonego obowiązku, a skazany jest zobowiązany do jego realizacji niezwłocznie.

Zgodnie z art. 46 § 1 k.k. naprawienie szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu odnosi się tylko do rzeczywistej szkody poniesionej przez pokrzywdzonego, a zatem nie dotyczy korzyści, jakie pokrzywdzony spodziewał się uzyskać, gdyby mu nie wyrządzono szkody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Co składa się na obowiązek naprawienia szkody w sprawie karnej o oszustwo?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 5 = 30