Czy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w sprawie karnej o oszustwo?

Jeżeli popełniłeś przestępstwo oszustwa to warunkowe umorzenie postępowania karnego jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie możesz uzyskać w postępowaniu karnym.

Zgodnie z art.66§1 k.k. podstawową przesłanką warunkowego umorzenia postępowania karnego jest niekaralność sprawcy przestępstwa za jakiekolwiek przestępstwo umyślne. Innymi warunkami od których zależy warunkowe umorzenie postępowania karnego w świetle art.66§1 k.k. są:

 • nieznaczny stopień społecznej szkodliwości czynu

 • nieznaczny stopień zawinienia czynu

 • zasługujący na aprobatę sposób życia i postawa sprawcy czynu.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego następuje w formie wyroku Sądu. Warunkowe umorzenie postępowania karnego polega na tym, że:

 • Sąd stwierdza w tym orzeczeniu fakt popełnienia przez Ciebie przestępstwa oszustwa

ale jednocześnie

 • Sąd odstępuje od skazania i ukarania Cię za to przestępstwo z uwagi na szczególne łagodzące okoliczności popełnienia przestępstwa oraz z pozytywną ocenę Twojej osoby.

W konsekwencji pomimo popełnienia przestępstwa zachowasz status osoby niekaranej za przestępstwo. Jakakolwiek wzmianka o tym, że toczyło się postępowanie karne ulegnie zatarciu i wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby wynoszącego od 1 roku do 2 lat.

W razie popełnienia przestępstwa oszustwa warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe tylko w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypadek mniejszej wagi z art. 286 §3 k.k., który zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wynika to z faktu, że zgodnie z art. 66 § 3 k.k. „warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczająca 3 lata pozbawienia wolności”. Natomiast typ podstawowy przestępstwa oszustwa z art. 286 § 1 i 2 k.k. zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W związku z powyższym jeżeli czyn, którego się dopuściłeś zakwalifikowany został jako typ podstawowy z art. 286 § 1 lub 2 k.k., to nie możesz ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Dla uznania przestępstwa oszustwa za wypadek mniejszej wagi należy wziąć pod uwagę następujące okoliczności:

 • okoliczności dotyczące przedmiotu przestępstwa oszustwa, tj. mienia (wartość mienia oraz rodzaj i wysokość wyrządzonej szkody)

 • okoliczności związane z działaniem sprawcy wobec pokrzywdzonego, zmierzającym do niekorzystnego rozporządzenia przez pokrzywdzonego mieniem

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Czy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w sprawie karnej o oszustwo?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Tasta pisze:

  Witam mąż wziął kredyt w skoku na kwotę 20 tysięcy nie spłacil żadnej raty Ponieważ stracił fuchy i nie mnielismy z czego do tego doszły problemy z mieszkaniem zarabiamy dwie najniższe krajowe i naprawdę ciągniemy ledwo koniec z końcem. Przyszło wezwanie z policji o wykroczenie 286 kk co teraz co nam grozi

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, przestępstwo z art.286§1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, wiele zależy od tego czy Pani mąż był wcześniej karany, jeśli nie to raczej otrzymałby karę w zawieszeniu przy ewentualnym skazaniu. Oczywiście obowiązkowe byłoby naprawienie szkody-tj. zwrot kredytu, z uwagi na ciężką sytuację materialną można by spróbować dogadać się ze SKOK na raty.
   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


5 − 4 =