Czy przestępstwo działania na szkodę wierzyciela z art. 300 § 1 k.k. może popełnić tylko osoba prowadząca działalność gospodarczą?

Wśród sądów karnych panuje spór co do tego, czy przestępstwo działania na szkodę wierzyciela – udaremniania majątku z art. 300 § 1 k.k. może zostać popełnione tylko przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, czy też przez każdego dłużnika?

Problematyka ta pojawiła się na gruncie interpretacji brzmienia przepisu kodeksu karnego, a także w związku z umiejscowieniem tego przestępstwa w rozdziale pt. „Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu”, co sugeruje, że przynajmniej jedna ze stron (wierzyciel – pokrzywdzony, dłużnik – oskarżony) powinna prowadzić działalność gospodarczą, aby można było w ogóle mówić o popełnieniu tego przestępstwa.

Stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii nie jest niestety korzystne dla dłużników. W uchwale SN – Izby Karnej z dnia 20 listopada 2000 roku (sygn. akt I KZP 31/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że przestępstwo działania na szkodę wierzycieli może zostać popełnione przez każdego dłużnika, nie tylko dłużnika, który prowadzi działalność gospodarczą. Argumentując to rozstrzygnięcie, Sąd Najwyższy wskazał, że ochrona, którą otrzymuje wierzyciel na gruncie omawianego przepisu kodeksu karnego wymaga, aby za przestępstwo z art. 300 § 1 k.k. odpowiadał nie tylko przedsiębiorca, ale każdy dłużnik.

Jednocześnie trzeba wskazać, że zgodnie tym samym orzecznictwem Sądu Najwyższego, wierzycielem pokrzywdzonym tym przestępstwem może być jedynie osoba prowadząca działalność gospodarczą. Za tego typu interpretacją przemawia wskazana na początku artykułu okoliczność dotycząca przedmiotu ochrony przepisu art. 300 § 1 k.k. Artykuł ten ma chronić obrót gospodarczy, a zatem osoby, które w tym obrocie uczestniczą w charakterze profesjonalistów – przedsiębiorców. Jeśli więc pokrzywdzonym nie jest osoba lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą, to nie można mówić o popełnieniu omawianego przestępstwa.

Moim zdaniem powyższa interpretacja zaprezentowana przez Sąd Najwyższy jest słuszna. Przestępstwa gospodarcze, którym poświęcony jest niniejszy blog, są nierozerwalnie związane z profesjonalnym obrotem gospodarczym, a więc powinny chronić w pierwszej kolejności przedsiębiorców przed nieuczciwymi działaniami wierzycieli.

kontakt tel. 697 053 659 lub 22 629 00 36

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Czy przestępstwo działania na szkodę wierzyciela z art. 300 § 1 k.k. może popełnić tylko osoba prowadząca działalność gospodarczą?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    aplikant adwokacki Patrycja Ponikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 + = 11