Dostęp do akt sprawy w sprawie karnej o oszustwo

Jeżeli złożyłeś zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa na Twoją szkodę, wówczas stajesz się stroną prowadzonego postępowania przygotowawczego, tj. pokrzywdzonym.

Jako pokrzywdzony uzyskujesz wiele uprawnień umożliwiających obronę Twoich interesów, m.in. jako pokrzywdzony masz prawo do wglądu w akta toczącej się sprawy. Zapoznanie się z aktami postępowania przygotowawczego jest bardzo ważne, gdyż będziesz wiedział jakie czynności podjął prokurator w toczącej się sprawie. Wówczas będziesz wiedział jakie wnioski dowodowe powinieneś złożyć (np. o przesłuchanie dodatkowego świadka), aby jak najszybciej wykryć sprawcę przestępstwa oszustwa i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej.

Aby uzyskać zgodę na wgląd w akta, musisz napisać wniosek o wgląd w akta postępowania przygotowawczego oraz zgodę na wykonanie ich fotokopii lub kserokopii do prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Jeżeli Prokurator odmówił Ci zgody na wgląd w akta postępowania przygotowawczego, wówczas jako strona postępowania przygotowawczego możesz złożyć zażalenie na odmowę udostępnienia akt. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Dostęp do akt sprawy w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


7 − 3 =