Dowód z wykrywacza kłamstw w sprawie karnej o oszustwo

Zgodnie z art. 171 § 5 pkt 2 k.p.k. niedopuszczalne jest: „stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej albo mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem”. Co więcej, uzyskane wbrew powyższym zakazom wyjaśnienia, zeznania oraz oświadczenia nie mogą stanowić dowodu w sprawie.

Powyższe zakazy odnoszą się również do wariografu, czyli wykrywacza kłamstw, gdyż jego użycie polega na kontrolowaniu nieświadomych reakcji organizmu i wyłącznie na ich podstawie nie można uznać osoby za oskarżoną.

Wariograf może być jednak użyty we wstępnej fazie postępowania karnego w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów. Jednakże dowód uzyskany za pomocą wykrywacza kłamstw nie może być wykorzystany przeciwko osobie badanej, tj. w sytuacji gdyby później badany uzyskał status podejrzanego. Co więcej, badanie takie może być przeprowadzone wyłącznie za zgodą osoby badanej.

Wariograf może być również stosowany na etapie postępowania przygotowawczego, gdy znany jest już podejrzany oraz na etapie postępowania sądowego wobec oskarżonego. Wówczas za zgodą badanego, badanie wykrywaczem kłamstw może być dowodem w sprawie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Dowód z wykrywacza kłamstw w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


1 × 8 =