Jak zostać oskarżycielem posiłkowym w sprawie o oszustwo?

Aby nie stracić uprawnień jakie posiadałeś jako pokrzywdzony przestępstwem oszustwa na etapie postępowania przygotowawczego powinieneś już na etapie postępowania sądowego złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Aby zostać oskarżycielem posiłkowym musisz do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, a więc do pierwszej rozprawy sądowej złożyć oświadczenie o przystąpieniu do procesu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego możesz złożyć ustnie bądź pisemnie. Ponadto jako oskarżyciel posiłkowy możesz ustanowić pełnomocnika.

Prawo do złożenia oświadczenia o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego masz tylko wtedy, gdy prokurator wniesie do Sądu akt oskarżenia. Jeżeli jako pokrzywdzony złożysz takie oświadczenie, to nawet w sytuacji, gdy prokurator odstąpi od oskarżenia, zachowujesz swoje uprawnienia jako oskarżyciel posiłkowy.

Złożenie oświadczenia o działaniu w procesie jako oskarżyciel posiłkowy pozwoli Ci na aktywne i skuteczne uczestniczenie w procesie sądowym.

Musisz wiedzieć, że z chwilą uzyskania statusu oskarżyciela posiłkowego uzyskujesz takie same uprawnienia jak prokurator. Twoje działania w procesie są niezależne od działań prokuratora. Jako oskarżyciel posiłkowy masz prawo do:

 • składania własnych wniosków dowodowych, np. o przesłuchanie dodatkowych świadków oraz o dołączenie do akt sprawy dodatkowych dokumentów

 • uczestniczenia w czynnościach procesowych

 • zadawania pytań świadkom oraz oskarżonemu

 • zapoznania się z aktami sprawy oraz wykonanie ich fotokopii oraz kserokopii

 • składania wniosków o sprostowanie protokołu rozprawy

 • wypowiedzenia się na etapie głosów stron, tj. po zamknięciu przewodu sądowego

 • złożenia wniosku o uzasadnienia wyroku oraz założenia apelacji od wyroku, jeżeli się z nim nie zgadzasz

Jeżeli uzyskasz status oskarżyciela posiłkowego, Sąd ma obowiązek doręczyć Ci wszelkie pisma procesowe, które wydane zostały poza rozprawą, a które mogą być zaskarżane. Jako oskarżyciel posiłkowy będziesz także zawiadamiany o wszelkich czynnościach, które Sąd ma zamiar przeprowadzić.

Doradzam Ci działanie w sprawie karnej o oszustwo jako oskarżyciel posiłkowy. Występując w charakterze oskarżyciela posiłkowego uzyskujesz wiele uprawnień, dzięki którym masz możliwość czynnego udziału w procesie sądowym. Ochrona Twoich interesów przy zachowaniu odpowiedniej aktywności, nie doznaje ograniczenia. Jako oskarżyciel posiłkowy zajmujesz ważną pozycję wśród uczestników procesu, gdyż masz możliwość wpływania na jego przebieg.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Jak zostać oskarżycielem posiłkowym w sprawie o oszustwo?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Krzysztof Andrzejak pisze:

  Czy prokurator ma obowiązek przekazać informacje świadkowi/pokrzywdzonemu, że może uczestniczyć w przewodzie jako oskarżyciel posiłkowy?
  Czy istnieje możliwość dołączenia do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy już po pierwszym posiedzeniu sądu??

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, termin do złożenia oświadczenia przez pokrzywdzonego o zamiarze działania w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego ma charakter prekluzyjny, co oznacza, że jest on nieprzywracalny. Innymi słowy, po jego upływie nie można skutecznie złożyć oświadczenia o przystąpieniu do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Termin ten upływa z momentem rozpoczęcia przewodu sądowego, co następuje z chwilą odczytania przez oskarżyciela aktu oskarżenia (art. 385 § 1). Jeśli zatem w przedmiotowej sprawie doszło do odczytania aktu oskarżenia w sądzie to jest za późno na zgłoszenie swojego udziału w sprawie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ 4 = 5