Na czym polega paserstwo nieumyślne?

Przestępstwo paserstwa polega na przyjęciu, nabyciu, pomocy w zbyciu, lub pomocy w ukryciu rzeczy lub programu komputerowego uzyskanych przez inną osobę za pomocą czynu zabronionego.

Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że w zdecydowanej większości przypadków paserstwo polega na zakupie rzeczy pochodzącej z przestępstwa, najczęściej na zakupie samochodu, roweru, telefonu komórkowego pochodzącego z kradzieży lub przywłaszczenia.

Kodeks Karny rozróżnia dwie odmiany przestępstwa paserstwa:

 • paserstwo umyślne uregulowane w art. 291 k.k.

oraz

 • paserstwo nieumyślne opisane w art. 292 k.k.

Paserstwo umyślne i nieumyślne różni jedynie stan świadomości sprawcy tego przestępstwa, a więc osoby, która nabywa, przyjmuje, pomaga w zbyciu  albo w ukryciu rzeczy pochodzącej z czynu zabronionego.

paserstwo umyślne

Paserstwo umyślne polega na tym, że sprawca nabywa, pomaga zbyć, przyjmuje lub pomaga ukryć rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego mając świadomość nielegalnego pochodzenia rzeczy.

Świadomość nielegalnego pochodzenia rzeczy w przypadku paserstwa umyślnego przybiera dwie postacie:

 • nabywca rzeczy wie, ze rzecz, jaką  kupuje pochodzi z czynu zabronionego

albo

 • nabywca nie wie na pewno, ale podejrzewa, że rzecz, jaką kupuje pochodzi z czynu zabronionego i na to się godzi, tzn. akceptuje taki stan rzeczy, pomimo podejrzenia decyduje się kupić rzecz

W obydwu przypadkach, zarówno gdy nabywca wie o nielegalnym pochodzeniu rzeczy, jak i w przypadku, gdy to jedynie podejrzewa – nabywca rzeczy pochodzącej z czynu zabronionego popełnia przestępstwo paserstwa umyślnie i ponosi surowszą odpowiedzialność karną na podstawie art.291 k.k. (za paserstwo umyślne).

paserstwo nieumyślne

W większości przypadków, z jakimi zetknąłem się w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego, jak również w trakcie praktyki adwokackiej nabywcy rzeczy pochodzących z czynu zabronionego nie wiedzieli i nawet nie podejrzewali nielegalnego pochodzenia kupowanych rzeczy. W takim wypadku nie popełnili przestępstwa paserstwa umyślnego z art.291 k.k. Przestępstwo paserstwa można jednak popełnić także nieumyślnie.

Paserstwo nieumyślne polega na tym, że sprawca nabywa, pomaga zbyć, przyjmuje lub pomaga ukryć rzecz pochodzącą z czynu zabronionego nie wiedząc o nielegalnym pochodzeniu rzeczy. W tym wypadku nabywca np. kradzionego samochodu nie wie o jego nielegalnym pochodzeniu, ani tego nie podejrzewa. Nabywcy nie przyszło nawet do głowy, że rzecz, która kupuje może pochodzić z czynu zabronionego. Taka osoba popełnia przestępstwo paserstwa wówczas, gdy  okoliczności towarzyszące nabyciu rzeczy powinny wzbudzić jego wątpliwości co do pochodzenia rzeczy i skłonić go do odstąpienia od nabycia rzeczy. Do takich okoliczności zaliczamy m.in. rażąco niską cenę sprzedaży rzeczy, dokonanie w niej przeróbek czy zmian, zwłaszcza takich, które utrudniają jej identyfikację, brak tego typu rzeczy w normalnym obrocie. Okoliczności podejrzanego miejsca transakcji, czasu transakcji – czyli w nocy, zachowania osoby zbywającej lub przekazującej rzecz, nieuzyskanie żądanej informacji o źródle pochodzenia rzeczy, wiek kontrahenta- nieletni powinny wzbudzić podejrzenie.

Według orzecznictwa możliwość przypuszczenia, że rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego nie odnosi się do możliwości realnej, która zależy od takich cech jak : wykształcenie, inteligencja, zawód, wiek czy też stan zdrowia. Możliwość ta jest wyznaczana według możliwości modelowego obywatela o właściwych do wykonywania danej czynności kwalifikacjach oraz sumiennie traktującego swoje obowiązki i rzetelnie wykonującego podejmowane czynności.

Podsumowując, do każdej okazyjnej oferty sprzedaży należy podchodzić ostrożnie, przestępstwo paserstwa nieumyślnego jest bowiem zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Na czym polega paserstwo nieumyślne?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ 4 = 11