Na czym polega przestępstwo ukrywania dokumentów?

Wśród przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów zostało umieszczone również, w art. 276 k.k. przestępstwo polegające na niszczeniu, uszkodzeniu, czynieniu bezużytecznym, ukrywaniu lub usuwaniu dokumentu, którym osoba dokonująca tego typu czynów nie ma prawa wyłącznie dysponować. Z doświadczenia wiem, że w praktyce obrotu gospodarczego najczęściej dochodzi do ukrywaniu dokumentacji. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji wewnętrznego konfliktu w firmie, gdy pracownicy lub członkowie organów spółki ukrywają przed sobą dokumentację dotyczącą np. kontaktów handlowych, sytuacji finansowej przedsiębiorstwa czy zawartych umów.

Znamiona przestępstwa usuwania dokumentów są następujące:

 • sprawca nie ma prawa samodzielnie dysponować dokumentem, który ukrywa;

 • sprawca zna miejsce, gdzie znajduje się dokument;

 • pokrzywdzony nie wie, gdzie jest dokument.

Jeśli zatem pomiędzy członkami zarządu trwa konflikt, w wyniku którego jeden z członków zarządu ukrywa przed pozostałymi istotne z punktu widzenia działalności spółki dokumenty, to bez wątpienia dopuszcza się przestępstwa z art. 276 k.k. Przestępstwo to może zostać popełnione także poprzez zaprzeczenie, że sprawca jest w jego posiadaniu.

Przestępstwo popełnia zarówno osoba, która nie ma żadnego prawa do dysponowania dokumentem, który ukrywa (np. pracownik, który ukrywa dokumentację przeznaczoną dla zarządu) jak również sprawca, który ma co prawda prawo do dysponowania dokumentem, ale ukrywa go przed innymi osobami, które mają również mogą nim rozporządzać.

Podsumowując – przestępstwo ukrywania dokumentów, mimo że przez ustawodawcę nie jest traktowane jako czyn o dużej społecznej szkodliwości, za który orzeka się surowe kary, może doprowadzić do daleko idących konsekwencji gospodarczych. Może np. dojść do sytuacji, w której jeden z członków zarządu ukrywa dokumentację świadczącą o sytuacji finansowej spółki, a przez to pozostali członkowie zarządu pozbawieni są informacji o tym, że zachodzą przesłanki ogłoszenia upadłości spółki.

Z tego względu, każdorazowo warto rozważyć złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia tego przestępstwa.

kontakt tel. 697 053 659 lub 22 629 00 36

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Na czym polega przestępstwo ukrywania dokumentów?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  aplikant adwokacki Patrycja Ponikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


− 4 = 1