Naprawienie szkody w sprawie karnej o oszustwo

Zgodnie z art. 46 k.k., w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części.

Jako pokrzywdzony możesz złożyć wniosek o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem, jeżeli nie wytoczyłeś powództwa cywilnego.

Wniosek o naprawienie szkody możesz zgłosić najpóźniej do zakończenia pierwszego przesłuchania Ciebie jako pokrzywdzonego na rozprawie głównej.

Wniosek o naprawienie szkody możesz złożyć osobiście lub przez swojego pełnomocnika. Wniosek taki możesz również złożyć wtedy, gdy na etapie postępowania sądowego nie działasz w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Wyrok orzekający obowiązek naprawienia szkody podlega zaskarżeniu, a więc można złożyć od niego apelację. Jeżeli jednak nie uczestniczysz w procesie sądowym jako oskarżyciel posiłkowy, wówczas nie możesz wnieść od niego apelacji. Jako pokrzywdzony możesz to uczynić, jeżeli wystąpisz w procesie sądowym w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Warunkiem orzeczenia obowiązku naprawienia szkody jest skazanie sprawcy przestępstwa oszustwa przez Sąd. W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody Sąd z urzędu prześle Ci jako pokrzywdzonemu tytuł egzekucyjny.

Sąd w wyroku skazującym nie określa terminu wykonania nałożonego obowiązku, a skazany jest zobowiązany do jego realizacji niezwłocznie. Do roszczenia o naprawienie szkody spowodowanej przestępstwem nie stosuje się przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczeń.

Obowiązek naprawienia szkody obejmuje jedynie rozmiar szkody rzeczywiście wyrządzonej przestępstwem oszustwa, nie obejmuje swoim zakresem odsetek ani utraconych korzyści.

Jednakże roszczeń tych, jako pokrzywdzony przestępstwem oszustwa, możesz dochodzić w postępowaniu cywilnym, tak samo jak w przypadku części szkody nie orzeczonej w wyroku Sądu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Naprawienie szkody w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Łukasz pisze:

  Witam,
  Jestem jednym z licznej grupy osób pokrzywdzonych, w sprawie oszustwa. W najbliższym czasie odbędzie się rozprawa sądowa przeciwko oskarżonemu. I teraz pytanie, czy prokurator złoży wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody, czy każdy pokrzywdzony z osobna będzie musiał to robić? Jak to jest najczęściej w takich sprawach?

  • Witam, żeby skutecznie bronić swoich praw w tej sprawie i mieć wpływ na przebieg postępowania (być stroną) należy jeszcze przed rozprawą złożyć wniosek o przystąpieniu do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Wtedy należy też wnieść o orzeczenie środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody. Reguły w tego typu sprawach nie ma, ale lepiej liczyć na własną inicjatywę nie na Prokuratora. Oczywiście w tego typu sprawie może Pan mieć pełnomocnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


9 × 7 =