O blogu

Witam Cię na stronie o postępowaniach karnych w sprawach o przestępstwa gospodarcze: oszustwa, wyłudzenia kredytów bankowych, wyłudzenia odszkodowań od zakładów ubezpieczeń, fałszerstwa dokumentów, przywłaszczenia mienia, paserstwa, ukrywanie majątku przed wierzycielami, działania na szkodę spółek i inne.

Na tym blogu znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania m. in.:

 • Jakie przestępstwa gospodarcze przewiduje polski kodeks karny?
 • Co grozi sprawcy przestępstw gospodarczych?
 • W jaki sposób może bronić się pokrzywdzony przestępstwem gospodarczym?
 • Kiedy dłużnik popełnia przestępstwo na szkodę wierzyciela?
 • W jakim przypadku można mówić o popełnieniu przestępstwa oszustwa?
 • Jakie rodzaje przestępstwa oszustwa przewiduje polski kodeks karny?
 • Czym jest tzw. „przestępstwo menadżerskie”?
 • Jak zawiadomić o przestępstwie oszustwa?

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać, na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć. Zapraszam również do komentowania artykułów oraz dzielenia się ze mną uwagami i własnymi doświadczeniami. Pytania, uwagi, komentarze proszę wpisać do ramki zamieszonej pod każdym z artykułów.

Zapewniam że, Twój adres e- mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk


4 odpowiedzi na O blogu

 1. Marek Suwalski pisze:

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące prawdopodobnie przestępstwa oszustwa przez PZU S.A. W dniu 29.06.2013 roku skończyła się umowa ubezpieczenia majątkowego z PZU. Po tym czasie nie przedłużałem umowy o to ubezpieczenie, okazuje się, że bezprawnie agent PZU, złożył w moim imieniu podpis na wniosku o przedłużenie tego ubezpieczenia. Pomimo kilkukrotnych prób wyjaśnienia z PZU, jestem w dalszym ciągu nękany oraz w tej chwili przysłano mi pismo o podjęciu działań na drodze sądowej. Co w tym przypadku mogę zrobić ?

  • Witam!
   Moim zdaniem należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bezpośrednio do Prokuratury. Jeśli rzeczywiście podpis został sfałszowany, to doszło do popełnienia przestępstwa z art. 270 k.k. O tym, czy podpis został sfałszowany przez agenta będzie w stanie wypowiedzieć się biegły z zakresu badania pisma. Niestety firmy ubezpieczeniowe mogą chcieć chronić swoich agentów. Z tego względu polecam złożenie pisemnego zawiadomienia z podaniem wszystkich szczegółów sprawy. Jakim postępowaniem grozi Panu PZU?

 2. Ala pisze:

  Witam,
  Moja mama została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za przywłaszczenie. Miała też naprawić wyrządzoną krzywdę. Było to ok. roku temu.
  Mimo, że nie była to wielka kwota ( ok. 1000 zł) nie zdołała jej spłacić. Nie pracowała, nie pozwolił jej na to stan zdrowia, stara się o rentę, potem musiała opiekować się schorowanym ojcem. Wysłała prośbę do instytucji które była winna pieniądze o rozłożenie na raty kwoty. W odpowiedzi otrzymała pismo, w którym instytucja napisała, iż udzieli odpowiedzi w późniejszym terminie.
  Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnego pisma oprócz sądowego na temat posiedzenia zarządzenia wykonania kary zawieszonej. Bardzo się boimy. Czy jeżeli złożymy pismo, iż do dnia posiedzenia ( mamy ok. 2 mies.) pożyczymy i spłacimy tą kwotę jest szansa, że kara nie zostanie odwieszona?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, w przedstawionej sytuacji wątpię aby Sąd odwiesił wykonanie zawieszonej kary względem Pani mamy. Przede wszystkim podstawą niepłacenia nie była zła wola lecz brak środków finansowych na to, poza tym Pani mama kierowała do pokrzywdzonego wniosek o rozłożenie na raty i czekała na odpowiedź. Wszystkie te okoliczności należałoby przedstawić na posiedzeniu załączając dokumenty potwierdzające problemy finansowe oraz starania o rozłożenie na raty, wraz z taką deklaracją co do spłaty. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


9 − = 1