Obowiązek naprawienia szkody w wyroku

Sąd w wyroku skazującym nakłada na sprawcę przestępstwa oszustwa obowiązek naprawienia szkody. Wyrok po nadaniu mu klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym, a więc nadaje się do egzekucji.

Jeżeli jako pokrzywdzony nie brałeś udziału w toczącej się sprawie, to wówczas Sąd z urzędu prześle Ci tytuł egzekucyjny, który bez klauzuli wykonalności nie jest jeszcze tytułem wykonawczym.

Jeżeli jako pokrzywdzony brałeś udział w toczącej się sprawie, aby uzyskać tytuł egzekucyjny musisz wystąpić z wnioskiem o jego wydanie. Wniosek taki jest wolny od opłat.

Sąd w wyroku skazującym może nałożyć na sprawcę przestępstwa obowiązek naprawienia szkody na podstawie art. 46 § 1 k.k. oraz na podstawie art. 72 §2 k.k.

Wyrok skazujący zawierający obowiązek naprawienia szkody na podstawie art. 72 § 2 k.k. musi zawierać niezbędne elementy umożliwiające jego wykonanie tj. określenie zakresu, sposobu i terminu wykonania obowiązku.

Wyrok Sądu zawierający orzeczenie o obowiązku naprawienia szkody na podstawie art. 46 § k.k. nie zawiera terminu jego wykonania, wobec czego należy przyjąć, iż orzeczenie jest wykonalne z chwilą uprawomocnienia się wyroku. W związku z powyższym jako pokrzywdzony przestępstwem oszustwa możesz w tym momencie wystąpić o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności i możesz egzekwować zasądzone świadczenie.

W przypadku gdy skazany zobowiązany do naprawienia szkody na podstawie art. 72 § 2 k.k. nie wykonał w terminie oznaczonym w wyroku tego obowiązku, sąd może zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności. Jest to możliwe wówczas gdy skazany nie wykonuje obowiązku w sposób zawiniony, tj. mając możliwość wywiązania się z tego obowiązku złośliwie go nie wypełnia. Jeżeli jednak nie wykonuje nałożonego od niego obowiązku z przyczyn od niego niezależnych (np. z powodu choroby), wówczas nie jest możliwe na tej podstawie zarządzenie wykonania kary.

W sprawie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności Sąd orzeka z urzędu, na wniosek prokuratora lub kuratora sądowego. Informacja od pokrzywdzonego może również być impulsem do działania Sądu z urzędu.

Sąd przed wydaniem postanowienia o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności Sąd powinien wysłuchać skazanego lub jego obrońcę. Oznacza to, że Sąd wyznacza w tym celu posiedzenie wykonawcze o którym zawiadamia skazanego i jego obrońcę.

Prawomocne postanowienie o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności powinno zapaść najpóźniej w terminie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Na postanowienie o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności można wnieść zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty jego ogłoszenia lub daty jego doręczenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

27 odpowiedzi na Obowiązek naprawienia szkody w wyroku

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. m.robert pisze:

  Witam, w moim przypadku, oskarzeni zostali skazani 3,5roku i 4,5 roku pozbawieni wolności oraz zobowiazani solidarnie do naprawienia szkody w kwocie 60000tys zł. ale nie naprawili tej szkody ani komornik nie moze z nich sciągnąc tych pieniedzy, poniewaz nagle stali sie biedni i co z takim czyms zrobic

  • Niestety jedyną opcją jest pilnowanie Komornika, żeby regularnie ponawiał czynności i szukał majątku tych osób. Można również zastanowić się nad wynajęciem prywatnego detektywa, który znalazłby ich majątek. Z pewnością, gdyby zapłacili chociaż część tej kwoty, to mogliby szybciej opuścić zakład karny (przedterminowe warunkowe zwolnienie).

 3. annał pisze:

  Witam. Mam takie pytanie, otrzymalam od sądu wyrok ( ja jestem w tym wyroku pokrzywdzonym) w ktorym sprawca mial rok na naprawienie szkody tzn zwrot pieniędzy. Rok minął w 12.2014 , a sprawca nie oddał pieniędzy. W sądzie poinformowano mnie ze mam teraz dwie możliwości
  1) poinformować pisemnie sąd o tym że sprawca nie naprawił szkody aby odwieszono mu karę pozbawienia wolności, z tym że pani w sądzie od razu dodała ze to zależy od sędziego czy po zbadaniu sprawy odwiesi sprawcy wyrok czy nie,
  2) wystąpić do sądu o klauzulę wymagalności i sprawę oddać do komornika, ale ja wtedy pokrywam koszty czynności komorniczych, a z tego co wiem to sprawca oświadcza w sądzie że nie posiada źródeł dochodu.
  Nie wiem co dalej z tą sprawą zrobić, bo chyba żadne z wyjść nie bedzie na moją korzyść, tak przynajmniej zrozumialam to z wypowiedzi pani z sądu. Czy jezeli poinformuje sąd a kara nie zostanie jednak odwieszona to czy wtedy bede mogła wystąpic o klauzule wymagalności?
  Czy tak faktycznie jest ze wymiar sprawiedliwości jest aż tak nieudolny, bo wychodzi na to że można bezkarnie okradać ludzi a sprawy karne trwaja latami, jestem tym zarzenowana. Anna Ł.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, polski system wymiaru sprawiedliwości jest o tyle nieudolny, że strona zainteresowana musi sama zadbać o swoje interesy. W tym wypadku to Sąd sam – z urzędu powinien kontrolować, czy sprawca przestępstwa wykonał nałożony na niego obowiązek naprawienia szkody, a jeśli go nie wykonał, podjąć działania, takie jak chociażby zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności.Tak być powinno, gdybyśmy mieli sprawne, a nie przeciążone sądy.

   Powinna Pani złożyć do Sądu wniosek o wyznaczenie posiedzenia w celu zarządzenia wobec skazanego kary pozbawienia wolności w związku z nie wykonaniem przez skazanego nałożonego na niego obowiązku naprawienia szkody. W podstawie prawnej tego wniosku powinna Pani wskazać przepis art.75 par. 2 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem Sąd może zarządzić wykonanie kary miedzy innymi wówczas, gdy skazany uchyla się od wykonania nałożonego na niego obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu. Z Pani opisu wynika, że taka właśnie sytuacja zachodzi w Pani sprawie. Skazany nie zapłacił na pani rzecz nawet części wyrządzonej Pani szkody, co należy ocenić jako uchylanie się od tego obowiązku. Nie wyobrażam sobie, by skazany był w stanie przekonać sędziego, że nie mógł z przyczyn od niego niezależnych zapłacić Pani choćby części odszkodowania.

   Wyznaczenie przez Sędziego na pani wniosek posiedzenia celem rozważenia zarządzenia wykonania kary może odnieść pozytywny skutek, tj. skazany mając perspektywę odsiadki w ZK może się przestraszyć na tyle, że zacznie spłacić orzeczone na Pani rzecz odszkodowanie.

 4. remek pisze:

  Witam mam prosbe zeby mi ktos momogl mam 21 lat i dostalem wyrok ze sadu zawiasy kuratora i naprawienie szkody na rzecz osoby fizycznej kwota to 2470 zl dostalem na to pol roku termin konczy sie 1 kwietnia wplacilem juz 800 zl zostalo 1670 i boje sie ze nie zdaze wplaci moze mi zostac z 300 zl czy odrazu mnie zamkna dziekuje bardzo za pomoc

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, niedopełnienie obowiązku naprawienia szkody może być podstawą odwieszenia kary, natomiast trzeba wskazać, iż Sąd badając przesłanki odwieszenia kary bada obiektywną możliwość wykonania kary przez Pana np: czy nie naprawił Pan szkody, mimo iż miał Pan na to środki. Jeżeli niewpłacenie części przez Pana jest powodem złej sytuacji materialnej, mimo iż czynił Pan starania to raczej nie powinno dojść do odwieszenia kary-zwłaszcza jeśli pozostanie tak mała kwota 300 zł z zasądzonych 2470 zł. W Pana sytuacji skontaktowałbym się z pokrzywdzonym i poprosił go o wydłużenie okresu wpłaty.

 5. Robert pisze:

  Witam,

  Mam takie pytanie:

  W zeszłym roku, człowiek , który wyłudził ode mnie troszke ponad 600 zł, został w marcu tego roku uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art.286 paragraf 1 k.k. skazany , zas na podstawie art. 286 par. 1 k.k. w zw. z art. 34 par.1, 1a pkt 1, par. 1bi par. 2 k.k., art.35 par. 1 k.k., przy zastosowaniu art. 37a k.k , sąd wymierzył mu karę 8 miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując oskarzonego w tym okresie do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne.
  Na podstawie art. 46 par. 1 k.k. nakłada na oskarżonego obowiazek naprawienia szkody w całości poprzez zapłate na moją rzecz kwoty 625 złotych.
  Na odpisie wyroku widnieje pieczęć, że wyrok jest prawomocny i wykonalny dnia 07 kwietnia 2016r.
  Gość wyrok olał, mimo, że poddał sie dobrowolnie karze. Czy jest sens przy takiej w sumie niewielkiej kwocie dążyc do egzekucji komorniczej a jeśli tak to w jaki sposób , krok po kroku miałbym to zrobić. A może jest inny sposób żeby wyegzekwować od niego te pieniądze?

  Pzdr

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, odpis Wyroku, który Pan posiada aby nadawać się do egzekucji komorniczej musi być opatrzony klauzulą wykonalności. Aby ją nadać należy wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności do Sądu i Wydziału który wydał wyrok. Wniosek jest wolny od opłat. Wzory takich wniosków są dostępne na stronach sądów i komorników sądowych. Po otrzymaniu tytułu wykonawczego należy wraz z wnioskiem egzekucyjnym(gdzie wskazuje się sposoby egzekucji) wysłać go do wybranego komornika-najlepiej z miejscowości w której dłużnik zamieszkuje/jest zameldowany. Również wzory wniosków egzekucyjnych dostępne są na stronach sądów i komorników. Listy komorników są dostępne na stronach sądów oraz pod adresem http://www.komornik.pl. Po zarejestrowaniu sprawy przez komornika otrzyma Pan od niego zwrotną korespondencję z numerem sprawy oraz wezwaniem o zaliczkę na czynności komorniczej(zależnej od wskazanych sposobów egzekucji, zazwyczaj ok 100-180 zł) Potem należy czekać na ściągnięcie od dłużnika długu. Do sumy egzekwowanej doliczana jest oczywiście zaliczka jaką Pan poniesie na wydatki komornicze. Jeżeli ma Pan taką możliwość to może Pan spróbować również odzyskać zasądzone kwoty na drodze polubownej np:skontaktować się z dłużnikiem(skazanym) i wezwać go do zapłaty telefonicznie bądź listownie/mailowo.
   pozdrawiam

 6. ArekzOlsztyna pisze:

  Moja sprawa wyglada tak,nie splacilem goscia w wyznaczonym terminie,wyrok jest juz najprawdopodobniej odwieszony i prawomocny,a ja chce go splacic,zeby proste,nie pojsc siedziec,czy jest jakis sens,jesli wyrok jest juz prawomocny.Jesli zanim mnie zabiora,pojde do kurator z dowodem wplaty,albo przy ewentualnej interwencjii im go pokaze to sie wszystko wyjasni?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, odpowiadając na Pana pytanie, o możliwości odwieszenie warunkowo zawieszonej kary powinien być Pan zawiadomiony-Sąd wydaje postanowienie na posiedzeniu, zatem jeżeli nic Pan nie otrzymał to istnieje możliwość, iż takiego posiedzenia nie wyznaczono i wyrok nie jest odwieszony. W Pana sytuacji niezwłocznie spełniłbym nałożony w wyroku obowiązek i poinformował o tym kuratora. pozdrawiam

 7. WŁODARCZYK pisze:

  Witam
  Posiadam wyrok Sądu nakładający na sprawcę kradzieży obowiązek naprawienia szkody. Dodatkowym punktem tego wyroku jest nałożenie na sprawcę kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.
  Po uprawomocnieniu się wyroku wystąpiłam o nadanie mu klauzuli wykonalności i w związku z oczywistym nienaprawieniem szkody przez skazanego oddałam sprawę do komornika. Po 3 miesiącach komornik powiadomił mnie , że umarza postępowanie ze względu na brak możliwości wyegzekwowania długu.
  Czy jeszcze coś mogę w tej sprawie zrobić, czy po prostu mam przyjąć do wiadomości, że skazany już nigdy nie odda tego czego ukradł
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, w przedstawionej sytuacji powinna Pani poinformować Sąd o braku naprawienia szkody przez skazanego. Wówczas stosownie do treści art. 75§2 kodeksu karnego Sąd może zarządzić wykonanie zawieszonej kary pozbawienia wolności, może to skłoni oskarżonego do wypełnienia nałożonych na niego w wyroku obowiązków. Pozdrawiam

 8. Asia pisze:

  Znajomy jest w zk za nie naprawienie szkody. Czy jest teraz możliwość aby naprawić szkodę i on będzie wolny? Sąd zarządził wykonanie kary.

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, postanowienie o zarządzeniu wykonania kary sąd wydaje w ramach postępowania wykonawczego. Kodeks karny wykonawczy w art. 24 § 1 stanowi, iż jeżeli ujawnią się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia, sąd może w każdym czasie zmienić lub uchylić poprzednie postanowienie. Naprawienie przez skazanego szkody może być uznane za takie nowe okoliczności.
   W przedstawionej sytuacji skazany powinien skierować do sądu wniosek, w którym wskaże że naprawił szkodę, czego wcześniej nie mógł zrobić z powodu braku środków pieniężnych. Z pewnością bedą ważne przyczyny dla których skazany nie naprawił szkody, jego motywacja, sytuacja finansowa. Wniosek powinien zawierać należyte uzasadnienie oraz wskazanie dowodów na poparcie zawartych w nim twierdzeń (np. potwierdzenie dokonania przelewu na rzecz pokrzywdzonego). Pismo należy skierować do sądu, który wydał postanowienie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary. Możliwość złożenia wniosku nie jest ograniczona żadnym terminem. Sąd przychylając się do argumentacji skazanego wydaje postanowienie o uchyleniu wcześniej wydanego postanowienia o zarządzeniu wykonania kary. Na postanowienie to przysługuje zażalenie stosownie do art. 23 § 4 Kodeksu karnego wykonawczego. Pozdrawiam

 9. Kamila pisze:

  Witam. W maju br roku minął okres wyroku 3lata na 8miesiecy. Wyrok został nadany na podstawie wyłudzenia sprzętu na raty. Niestety nie miałam w tym czasie żadnej pracy. Międzyczasie na konto bankowe dostał się komornik i pobierał pieniądze. Jak jednak się okazało pieniądze zostały ściągane na potrzebę innej sprawy, która jakiś czas temu przestałam spłacać. W październiku minie te 6 miesiecy. Jestem przerażona bo myślałam że pieniądze które są mi zabierane z konta są na tą właśnie sprawę. Miałam również nadzór kuratora.
  Czy mogę się spodziewać niebawem informacji o odwieszeniu kary?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, na wstępie pragnę wskazać, iż brak naprawienia przez Panią szkody spowodowało zatrzymanie biegu zatarcia skazania, zatem upływ wskazanych dodatkowych 6 miesięcy nie ma znaczenia. Ponadto brak naprawienia szkody przez Panią co doprowadziło do wszczęcia egzekucji komorniczej może być podstawą odwieszenia kary, wniosek taki może złożyć kurator jak i sam pokrzywdzony. Fakt że komornik ściąga wynagrodzenie na inną sprawę nie ma znaczenia dla zasadności odwieszenia kary w tej sprawie.
   pozdrawiam

 10. piotr pisze:

  Witam, sytuacja tak, kolega okradł mnie i kolegę na kwotę 3500zł, jego mama spłaciła część, zostało mu do spłaty 1570zł, których już nie oddał, sprawa poszła sprawnie na policji, wyrok sądowy zapadł-wyrok 1 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 2 lata, z obowiązkiem naprawienia szkody. Papier z klauzulą wykonalności już jest…ale co dalej, jego mama poinformowała nas, że on nie ma nic…mieszka z rodzicami i nie ma ani grosza i już ma na sobie komornika, więc komornik to pewna klęska i dodatkowe koszty, czy można obejść komornika i od razu prosić sąd o wykonanie wyroku? Bo póki co złodziej, którego kradzieże mam nagrane na kamerze, przebywa na wolności i okrada pewnie kolejne nieświadome osoby z uśmiechem na ustach, a ja i poszkodowany kolega będziemy nadal ponosić koszty :p
  z góry dziękuję za poradę.

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, niedopełnienie obowiązku naprawienia szkody może być podstawą odwieszenia kary, natomiast trzeba wskazać, iż Sąd badając przesłanki odwieszenia kary bada obiektywną możliwość wykonania kary np: czy dłużnik nie naprawił szkody, mimo iż miał na to środki. Jeżeli niewpłacenie części długu jest powodem złej sytuacji materialnej, mimo iż dłużnik czynił starania to raczej nie powinno dojść do odwieszenia kary. W Pana sytuacji mimo wszystko poinformowałbym Sąd sekcję wykonawcza o nienaprawieniu szkody, może obawa przed odwieszeniem skłoni dłużnika do zdobycia środków i dokonania wpłaty pozostałej kwoty 1570 zł.

 11. ala pisze:

  Witam
  Moj mąż dostal wyrok 1 rok pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 5 lat i naprawienie szkody w wysokosc 9000 jednak nie podal ile ma czasu na splate tych pieniedzy

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, mąż powinien sam się skontaktować z pokrzywdzonym i ustalić z nim szczegóły dot. naprawienia szkody. Przypominam, iż brak naprawienia szkody może być przyczyną odwieszenia kary pozbawienia wolbości. Pozdrawiam

 12. Dominik pisze:

  Dzień dobry. Zwracam się z takim zapytaniem, a mianowicie: co zrobić, jeśli ciąży na mnie wyrok w zawieszeniu oraz obowiązek naprawienia szkody (3500zł, była to kradzież w sklepie, w którym pracowałem). Sprawa jest o tyle skomplikowana, że firma w której pracowałem została w 2009 sprzedana innemu podmiotowi, a tamten po 3 latach upadł. Nikt o pieniądze się nie upomina, a sam próbowałem się skontaktować listownie lecz listy wracają z dopiskiem „adresat nieznany”. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić, co mi ewentualnie grozi jeśli nie będę w stanie tego zapłacić pomimo dobrej woli? Pozdrawiam, Dominik

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, niedopełnienie obowiązku naprawienia szkody może być podstawą odwieszenia kary, natomiast trzeba wskazać, iż Sąd badając przesłanki odwieszenia kary bada obiektywną możliwość wykonania kary np: czy dłużnik nie naprawił szkody, mimo iż miał na to środki. Jeżeli niewpłacenie części długu jest powodem braku możliwości kontaktu z wierzycielem, mimo iż dłużnik czynił starania to raczej nie powinno dojść do odwieszenia kary. pozdrawiam

 13. Elżbieta pisze:

  Witam syn (pokrzywdzony) otrzymał pismo z Sądu że oskarżony ma zapłacić mu grzywnę w stawkach dziennych łączą 80 stawek dziennych (…) itd. oraz zasądził naprawienie szkody w wysokości 3000 zł. Otrzymał klauzulę wykonalności ale dotyczącą naprawienia szkody a co z grzywną ? Co można zrobić w przypadku gdy dłużnik nie zapłacił grzywny i nie naprawił szkody ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Elżbieto, kara grzywny orzeczona w wyroku skazującym zostanie zapłacona przez skazanego na rachunek Sądu, który go skazał, gdyż grzywna jest karą finansową należną Skarbowi Państwa. Pani synowi należy się natomiast od skazanego kwota 3000 zł. orzeczona tytułem obowiązku naprawienia szkody. Pani syn powinien złożyć do komornika wniosek o wszczęcie przeciwko skazanemu postępowania egzekucyjnego, właśnie celem przymusowego wyegzekwowania tych pieniędzy.

 14. Agnieszka pisze:

  Witam,
  oskarżony z 286 k.k. par. 1 i uznany winnym poddał się dobrowolnie karze, dostał karę grzywny i obowiązek naprawienia szkody. Oskarżony nie naprawił szkody pomimo wysyłania pism z naszej strony z numerami konta , po oddaniu sprawy do komornika figuruje jako nieściągalny. Człowiek ten nie jest zainteresowany zwrotem ukradzionych pieniędzy, nie podjął żadnego kontaktu, nie zapłacił nawet 5 złotych z 13 tys. zł. zaległości. Po prostu jest nie ściągalny i nikt mu nic nie może zrobić. Człowiek ten pod adresem swojego zamieszkania ( wynajęte) prowadzi usługi turystyczne, zarabia duże pieniądze , ale nie on jest figurantem na wpisie do działalności. Pisałam do sądu, że ten człowiek nie zamierza oddać pieniędzy, ze do dnia dzisiejszego nie wywiązał się z wyroku, pomimo, ze prawie rok upłynął od sprawy sądowej. Minęło 2 miesiące i sąd mi nawet nie odpowiedział do dziś. Co robić w takiej sytuacji? Jak odzyskać pieniądze?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani Agnieszko, w takiej sytuacji może Pani jedynie:

   1. w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika złożyć wniosek o przeprowadzenie konkretnych czynności egzekucyjnych, np. zajęcia ruchomości dłużnika znajdujących się w wynajmowanym przez niego mieszkaniu, może się okazać, że rzeczy ruchome należące do dłużnika mają jakąś wartość, a ponadto zmotywuje to dłużnika – nikt nie lubi wizyt komornika w asyście Policji

   2. złożyć do Sądu wniosek o wyjawienie przez dłużnika majątku – wówczas dłużnik będzie musiał przekazać Sądowi listę całego swego majątku pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, wówczas we wniosku do Sądu proszę również sformułować pytania dotyczące majątku dłużnika, na które dłużnik ma odpowiedzieć

   2. złożyć do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa ukrywania majątku przez dłużnika w celu udaremnienia wykonania obowiązku naprawienia szkody – poprzez ukrywanie dochodów z działalności gospodarczej – z art.300 par. 2 k.k.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ 9 = 17