Opinia grafologa w sprawie karnej o oszustwo

W sprawie karnej o oszustwo, często zdarza się, że sprawca przestępstwa twierdzi, że to nie on podpisał daną umowę lub inne dokumenty, a co za tym idzie nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa oszustwa na Twoją szkodę.

Jeżeli przy podpisywaniu umowy, nie byli obecni świadkowi, którzy mogliby potwierdzić fakt podpisania umowy przez sprawcę przestępstwa, wówczas kluczowym dowodem dla pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej, będzie dowód z opinii grafologa.

Działając w charakterze oskarżyciela posiłkowego możesz złożyć wniosek dowodowy o powołanie grafologa do organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. We wniosku powinieneś wskazać osobę, która podpisała umowę i która przez swoje działanie doprowadziła Cię do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Grafolog pobierze próbki pisma, które pozwolą mu wydać opinię, w której potwierdzi, czy osoba którą wskazujesz rzeczywiście podpisała dany dokument.

Opinia grafologa, wskazująca osobę, która faktycznie podpisała dany dokument spowoduje, że zostanie wobec sprawcy przestępstwa oszustwa wniesiony do Sądu akt oskarżenia. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Opinia grafologa w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • zbyszek pisze:

   Witam. Moja teasciow PODPISAŁA UMOWE ( inblanco ) KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU. teraz wypiera sie tego i twierdzi ze to nie prawda. Kilka lat temu kupiłem samochód . Ale nie mogłem go kupic na siebie. Jedyna osoba na którą mogłem to zrbic byla moja teściowa. poniewaz złozyłem pozew do sadu o rozwód , moja zona i tesciowa wpadły na pomysł ze zabiorą mi auto. Ale jak wspomniałem sprzedałem je w zszłym roku. Nie informując o tym moja tesciowa. Ona zgłosiła to na policje. Nie podrobiłem zadnego podpisu, auto było kupione przezemnie. Potwierdza to swiadkowie. Co mam robic w takiej sytuacji ??

   • Piotr Zieliński pisze:

    Witam, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż to teściowa była właścicielem pojazdu, zaś sprzedaż przez Pana auta można potraktować jako przestępstwo z art. 284 k.k. tj. przywłaszczenie ponieważ rozporządził Pan rzeczą, która nie należała do Pana. Fakt podpisania umowy kupna pojazdu In Blanco przez teściową nie zmienia faktu, iż formalnie to ona stała się właścicielem pojazdu. Jak rozumiem własność samochodu nie przeszła potem z teściowej na Pana poprzez umowę sprzedaży.

 2. imko pisze:

  Witam

  Mam pytanie, co w sytuacji gdy grafolog wskazał iż osoba która podpisała dokument jest osoba wskazana przez oskarżyciela, a w rzeczywistości tego nie zrobiła. Aktualnie ma status osoby podejrzanej. Dodatkowo osoba której podpis jest ( w domniemaniu podrobiony) odmówiła składania zeznań i wzoru podpisu, gdyż policja nie okazała jej dokumentu z („podrobionym podpisem”). Cała sprawa jest lekko mówiąc pomówieniem, ale jak się bronic skoro grafolog wydał opinię tylko na podstawie wzoru wniosku do dowodu osobistego, przy braku próby pisma.

  • Witam. Rozumiem, że osoba, której podpis jest rzekomo podrobiony jest w tej sprawie świadkiem i osobą bliską oskarżonemu, dlatego mogła odmówić składania zeznań i dawania próbek pisma? Biegły z zakresu badania pisma nie musi opierać swojej opinii o próbki pisma, może też oprzeć się właśnie na wzorze wniosku do dowodu osobistego czy innych podpisach badanego (np. na innych umowach). Biegły jednocześnie ocenia, czy materiał, który posiada jest wystarczający do sporządzenia wiarygodnej opinii. Z opisu wynika, że biegły uznał, że może wydać opinię, która jest niestety niekorzystna dla oskarżonego. Z doświadczenia wiem, że Sąd w praktycznie zawsze uznaje opinię specjalisty grafologa za wiarygodną i wydaje w oparciu o nią wyrok. Jedyną szansą jest wniosek o ponowne przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego – grafologa lub instytutu naukowego zajmującego się badaniem pisma. Należy przeanalizować dokładnie niekorzystną opinię i wykazać przed Sądem, że jest ona niewiarygodna i przeprowadzono ją nieprofesjonalnie.

 3. Ala pisze:

  Witam, udzielałam pożyczek w banku i zakwestionowano umowę,oskarżono mnie tj.przedstawiono zarzut,że podrobiłam podpis i sobie te pieniądze wzięłam,opini grafologa to ,,prawdopodobieństwo” bez żadnych konkretów,że to ja w 100%, sprawa jest jeszcze w prokuraturze,jak rozumiem,opinię grafologiczną wydał grafolog prokuratorski,który zawsze naciągnie coś na strone prokuratury. Czy z taka opinia,mam szanse na umorzenie tej sprawy mimo przedstawienia zarzutów w prokuraturze?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w procedurze karnej obowiązuje wyrażona w art.5 par. 2 k.p.k. zasada nakazująca organom ścigania poczytywać wszelkie nie dające się usunąć wątpliwości na korzyść podejrzanego. W konsekwencji tej własnie zasady opinia biegłego grafologa, zgodnie z którą to Pani prawdopodobnie podrobiła podpis klienta banku nie jest dowodem wystarczającym do ustalenia, że Pani rzeczywiście ten podpis podrobiła. Innymi słowy w procesie karnym „prawdopodobnie podrobiła podpis” a „z całą pewnością podrobiła podpis” czyni ogromną różnicę. Dla Prokuratora dowody wskazujący tylko na prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa są niewystarczające do wniesienia aktu oskarżenia. Tak samo Sąd nie może wydać wyroku skazującego jeżeli zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżoną zarzucanego jej przestępstwa. Oznacza to, że sama opinia grafologiczna nie jest dla Pani groźnym dowodem. pytanie tylko brzmi czy są inne dowody na potwierdzenie podejrzenia popełnienia przez Panią przestępstwa ?

 4. zuza pisze:

  Witam
  Jestem oskarżona o to ,że wystawiłam kilka faktur zakupu za firmę, która nie istnieje i wyprowadziłam z firmy w której pracowałam 8000 zł. za te faktury.Oczywiście nie zrobiłam tego.
  Dobrowolnie na policji dałam próbki swojego pisma do oceny grafologa. Grafolog nie umiał określić czy to jest moje pismo. W sądzie rozprawa zmierza ku końcowi, jest już po mowach końcowych prokuratora i obrońcy. Sędzia nie wydał wyroku ale żąda abym jeszcze raz dała wzór swojego pisma.
  Nie mam zaufania ani do Sędziego ani do grafologa
  Czy mam prawo odmówić a jeśli to zrobię jak to będzie odebrane przez Sąd.

  • Piotr Zieliński pisze:

   Dzień Dobry,
   odpowiadając na pytanie-nie ma Pani obowiązku ponownego dostarczenia próbki swojego pisma. Oskarżony nie ma obowiązku aktywnego uczestniczenia w pozyskiwaniu dowodów, nie może także zostać zobowiązany do dostarczenia próbek pisma w celu sporządzenia opinii biegłego z zakresu badania pisma ręcznego; W razie odmówienia przez oskarżonego dostarczenia próbek pisma sąd nie może nakazać przymusowego zatrzymania i doprowadzenia oskarżonego ani nie może nakazać użycia siły w celu zmuszenia go do dostarczenia próbek. Natomiast to jak Sąd oceni taką odmowę może być zarówno na Pani korzyść jak i przeciwko/będzie uwzględniał całość materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie/ponadto Sąd może uzyskać próbkę pisma z innych dokumentów, żródeł zgromadzonych w sprawie-np. podpis na protokole przesłuchania w postępowaniu przygotowawczym.
   pozdrawiam

 5. Bogdan pisze:

  Witam,
  Moja była żona najprawdopodobniej wzięła telefon w T-Mobile na mój dowód, podobała mój podpis , sprawa trafiła do sądu cywilnego , co w takiej sytuacji robić? Czy sąd powinien powołać bieglego grafologa? Czy sprawa jest do wygrania?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, w przedstawionej sprawie opinia biegłego grafologa będzie miała kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. W Pana najlepiej rozumianym interesie jest aby sam Pan wniósł o powołanie biegłego Grafologa. Sąd dowody z urzędu przeprowadza wyjątkowo-lepiej nie ryzykować nieprzeprowadzenia takiego kluczowego dowodu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 + = 10