Oszustwo przy zakupie samochodu

Z tego artykułu „Oszustwo przy zakupie samochodu” dowiesz się:

 • kiedy dochodzi do oszustwa przy sprzedaży samochodu?
 • na czym polega oszustwo podczas kupna samochodu?
 • kiedy sprzedaż samochodu jest przestępstwem oszustwa?
 • jakie są najczęstsze oszustwa przy sprzedaży samochodów?
 • jak zawiadomić o przestępstwie oszustwa podczas kupna samochodu?

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Rymanowskiej 5 w Warszawie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Na czym polega oszustwo przy zakupie samochodu?

Przestępstwo oszustwa uregulowane w art.286 Kodeksu Karnego polega na wprowadzeniu w błąd lub wykorzystaniu błędnego przeświadczenia drugiej osoby celem doprowadzenia jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dla osiągnięcia korzyści majątkowej.

Więcej o tym, kiedy dochodzi do przestępstwa oszustwa i co grozi za popełnienie przestępstwa oszustwa przeczytasz w artykule „Na czym polega przestępstwo oszustwa?”

Do oszustwa przy zakupie samochodu dochodzi wówczas, gdy sprzedawca wprowadził w błąd kupującego co do istotnych cech – właściwości sprzedawanego samochodu, takich jak. np. stan prawny pojazdu, przebieg samochodu, ilość i zakres dotychczasowych szkód komunikacyjnych, czyli tzw. wypadkowość auta w celu przekonania kupującego do nabycia samochodu za jak najwyższą cenę.

Innymi słowami:

Sprzedawca samochodu popełnia przestępstwo oszustwa z art.286 par. 1 Kodeksu Karnego, gdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ( uzyskania jaka najwyższej ceny sprzedaży) wprowadza w błąd kupującego przekazując mu nieprawdziwe informacje o stanie prawnym lub stanie technicznym samochodu i w ten sposób doprowadza kupującego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ( a więc do zakupu samochodu)

Kiedy dochodzi do przestępstwa oszustwa przy zakupie samochodu?

Zachowanie sprzedawcy stanowi oszustwo przy zakupie samochodu,jeśli spełnia łącznie wszystkie wymienione niżej kryteria:

 • sprzedawca wprowadza w błąd kupującego co stanu technicznego albo prawnego sprzedawanego samochodu
 • sprzedawca doprowadza kupującego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – do zakupu samochodu, a więc do podjęcia decyzji, której kupujący by nie podjął gdyby nie został wcześniej wprowadzony w błąd
 • sprzedawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a więc w celu uzyskania pieniędzy ze sprzedaży pojazdu

Kiedy nie dochodzi do oszustwa przy sprzedaży samochodu?

Przestępstwo oszustwa można popełnić tylko umyślnie. To oznacza, że sprzedawca popełnia oszustwo przy zakupie samochodu, tylko wówczas, gdy działa umyślnie, a więc w sposób świadomy i celowy przekazuje kupującemu nieprawdziwe informacje o stanie technicznym lub prawnym sprzedawanego samochodu.

Sprzedawca samochodu nie popełnia przestępstwa oszustwa, jeśli przekazuje kupującemu niezgodne z prawdą informacje dotyczące samochodu samemu będąc przekonanym, że są prawdziwe.

ozustwo przy zakupie samochodu

Dla przykładu: sprzedawca samochodu zamieszcza w ogłoszeniu informację, że sprzedaje samochód z przebiegiem 100.000 km w przekonaniu, że tak rzeczywiście jest. Sprzedawca nie wie, że auto ma w rzeczywistości 300.000 km, gdyż licznik został przekręcony przez poprzedniego właściciela samochodu. W takim przypadku sprzedawca nie popełnił przestępstwa, gdyż nie wprowadził kupującego w błąd – nie przekazał mu świadomie nieprawdziwej informacji o stanie licznika samochodu.

W opisanej wyżej sytuacji kupujący może dochodzić od sprzedawcy zwrotu albo obniżenia ceny z powodu innego stanu licznika na podstawie przepisów o rękojmi w postępowaniu cywilnym. Sprzedawca ponosi wobec kupującego odpowiedzialność odszkodowawczą, ale nie poniesie odpowiedzialności karnej, gdyż nie popełnił przestępstwa oszustwa.

Przykłady oszustw przy zakupie samochodu

Poniżej podam przykłady najczęstszych oszustw przy zakupie samochodu:

Sprzedawca zapewnił kupującego, w ogłoszeniu, albo w ustnie, że samochód jest bezwypadkowe, choć wiedział, że auto uczestniczyło w poważnym wypadku. Kupujący nie kupiłby samochodu za ustaloną ze sprzedawcą cenę, gdyby znał prawdziwa historię samochodu.

Sprzedawca zataił przed kupującym, że rzeczywisty przebieg samochodu jest znacznie większy od przebiegu widniejącego na liczniku. W tym przypadku również kupujący nie kupiłby samochodu za cenę uzgodniona ze sprzedawca gdyby znał rzeczywisty przebieg pojazdu.

Sprzedawca oszukał – wprowadził w błąd kupującego, że auto przez cały okres użytkowania było serwisowane w autoryzowanym serwisie (często się zdarza, że sprzedawca przekazuje kupującemu sfałszowaną książkę serwisową pojazdu). Jeśli dla kupującego był to ważny argument za zakupem auta, wówczas mamy do czynienia z przestępstwem oszustwa.

Sprzedawca zataił – nie poinformował kupującego o wadach prawnych samochodu, a następnie okazało się, że nie był właścicielem pojazdu, albo na samochodzie jest ustanowiony zastaw, albo auto widnieje w bazie pojazdów poszukiwanych przez Policję.

Do oszustwa przy zakupie auta dochodzi wówczas, gdy błąd, w jaki został wprowadzony przez sprzedawcę kupujący był błędem istotnym, to znaczy był ważnym czynnikiem przemawiającym za zakupem samochodu po uzgodnionej ze sprzedawcą cenie.

Dla przykładu: zapewnienie kupującego przez sprzedawcę, że auto jest w 100% bezwypadkowe nie jest przestępstwem oszustwa, jeśli okaże się, że samochód uczestniczył w drobnej stłuczce, nie mającej znaczenia dla użytkowania i wartości pojazdu.

Jak zawiadomić o przestępstwie oszustwa przy zakupie samochodu?

Jeśli sprzedawca samochodu świadomie wprowadził w błąd kupującego co do stanu technicznego lub prawnego sprzedawanego samochodu, wówczas kupujący (oprócz możliwości żądania zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny na drodze postępowania cywilnego) może złożyć zawiadomienie o popełnieniu na jego szkodę przestępstwa oszustwa z art.286 par. 1 Kodeksu Karnego.

Kupujący może zawiadomić o popełnienia na jego szkodę przestępstwa oszustwa na dwa sposoby:

 • pisemnie, a więc wysyłając do Prokuratury lub Policji pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa

albo

 • ustnie, a więc w Komisariacie Policji, wówczas z ustnego zawiadomienia o przestępstwie Policjant sporządza protokół przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

W mojej ocenie lepszym rozwiązaniem jest wysłanie do Policji lub Prokuratury pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Więcej o tym, jak powinno wyglądać pisemne zawiadomienie o przestępstwie, jak napisać zawiadomienie o przestępstwie przeczytasz w artykule „Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa”

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Rymanowskiej 5 w Warszawie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na Oszustwo przy zakupie samochodu

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Piotr pisze:

  a jeżeli sprzedawca (drugi właściciel) wiedział o „przekręconym liczniku”, (kupił od pierwszego właściciela auto z zaniżonym przebiegiem ) i sprzedał auto kolejnemu nabywcy (trzeci właściciel) (żeby pozbyc się kłopotu), to czy ten ostatni nabywaca pojazdu może złożyć zawiadomienie o przestępstwie? Oczywiście sprzedawca (drugi właściciel) będzie zapewniał, że nie wiedział, że auto ma „przękręcony licznik”.
  Kto dokonał przestępstwa? Dodam, że da się określić czas, w którym przebieg pojazdu został zaniżony (pierwszy właściciel).

  • Witam, na początku należy wyjaśnić, iż samo „przekręcenie licznika” w samochodzie nie jest żadnym przestępstwem i każdy właściciel samochodu może w nim zrobić korekcję przebiegu. Natomiast przestępstwem jest sprzedaż samochodu z „przekręconym licznikiem”, jeżeli sprzedający nie poinformował kupującego pojazd o tym fakcie. W tym stanie rzeczy kupujący, który nie zostanie poinformowany, iż była przeprowadzana korekcja przebiegu, a dowie się o tym fakcie dopiero po zawarciu umowy kupna, może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa przez sprzedającego na szkodę kupującego. Należy zaznaczyć, iż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa będzie kierowane na ostatniego sprzedającego. W świetle prawa jeżeli sprzedający wiedział o „przekręconym liczniku”, nawet jeżeli tego fizycznie nie zrobił, wówczas i tak może zostać mu przedstawiony zarzut oszustwa z art. 286 k.k.

 3. Alex-chan pisze:

  Witam,

  a jak art. 286 kk odnosi się do sytuacji, w której Kupujący zostaje oszukany przez Sprzedającego zanim dojdzie do transakcji? Chodzi tu o nagminną sytyację jaka ma miejsce – Kupującyt czyta ogłoszenie w jakimś serwisie aukcyjnym, a po zapewnieniach Sprzedawcy czyt. „auto bezwypadkowe, nigdy nie malowane, żadnych napraw blacharskich itp.”, Kupujący przyjeżdża na miejsce (czasem musi przejechać pół Polski) w celu zakupu auta a tu podczas sprawdzenia auta w serwisie czy też przy wstępnych oględzinach już widać że auto nie jest takie jak zapewniał nas Sprzedający… I tak jest u nas w kraju, ja osobiście straciłam już ponad 2000 zł w sumie za benzynę, zapłacone przeglądy „przedzakupowe”, a Handlarz ma w nosie że ktoś jest stratny przez jego perfidne kłamstwa.. Dla mnie to jest oszustwo, a czy rzeczywiście można by pociągnąć do odpowiedzialności takiego Handlarza??

  Bardzo proszę o komentarz

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, sytuacje, które Pan opisał wypełniają w mojej ocenie znamiona przestępstwa oszustwa w stadium usiłowania, tj. z art.13par. 1 k.k. w zw. z art.286par. 1 k.k. Sprzedający działa w zamiarze wprowadzenia Pana w błąd co do rzeczywistego stanu technicznego, przebiegu auta, które oferuje do sprzedaży i doprowadzenia Pana w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci zakupu tego pojazdu. Do dokonania przestępstwa nie dochodzi tylko dlatego, że kupujący, w tym wypadku Pan zdołał dostrzec próbę wprowadzenia Pana w błąd. gdyby Pan nie dokonał sprawdzenia auta, albo gdyby Pan to zrobił, lecz mniej dokładnie, wówczas kupiłby Pan auto, a więc doszłoby do dokonania przestępstwa oszustwa.

   Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku usiłowania przestępstwa oszustwa kredytowego na szkodę banku. Osoba starająca się o kredyt składa w Banku lub u pośrednika kredytowego wniosek o udzielenie kredytu. Do wniosku załącza niezgodne z prawda informacje o swoich dochodach, braku innych zobowiązań kredytowych. Bank weryfikuje otrzymane z wnioskiem kredytowym dane, w wyniku czego ustala, że nie są prawdziwe. Bank odmawia udzielenia kredytu, co nie zmienia faktu, że nieuczciwy klient zostanie oskarżony o popełnienie na szkodę banku przestępstwa usiłowania oszustwa.

   Co ważne przestępstwo usiłowania oszustwa jest zagrożone taką samą kara jak dokonanie oszustwa.

 4. J. pisze:

  Witam,
  Okazało się, że samochód przeze mnie kupiony jest po poważnej naprawie powypadkowej o czym sprzedający nie wspomniał. Niestety od zakupu minął rok. Czy nadal mogę ubiegać się o obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, nadal może Pan żądać od sprzedawcy zwrotu ceny na skutek odstąpienia od umowy albo obniżenia ceny, w szczególności, gdy sprzedawca o wadzie wiedział, a więc ją przed Panem zataił.

 5. Daria pisze:

  A co mogę zrobić w przypadku, gdy w opisie sprzedajacy napisał ,że ma wymieniony: rozrząd, filtry, olej, uszczelki itp. Wszystko wczerwcu tego roku, my kupiliśmy auto w sierpniu.
  po zaprowadzeniu do warsztatu bo tylko alternator był do wymiany okazuje się ,że ani olej ani filtry nie były zrobione( całe reszta z resztą też)

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pan dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej, istotnym jest również czy sprzedawca poinformował Pana o wadach pojazdu. W takim wypadku może Pan żądać zwrotu pieniędzy, które zapłacił Pan za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pan na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o wadach, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana i że wymaga naprawy. Jeżeli wiedział o wadach i nie poinformował o nich Pana to wprowadził Pana w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pan odzyskać swoje pieniądze.

 6. Marcin pisze:

  Witam. Kupiłem auto 2 dni temu, po dokładniejszych oględzinach auto nie nadaje się do jazdy. Kupiłem auto od osoby prywatnej. Co dalej mogę zrobić w tej sytuacji?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pan dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej. Nie mógł przecież Pan wiedzieć o tym, że samochód nie nadaję się do jazdy, gdyż nie było to widoczne, istotny,m jest również czy sprzedawca poinformował Pana o wadach pojazdu. W takim wypadku może Pan żądać zwrotu pieniędzy, które zapłacił Pan za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pan na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o uszkodzeniu rzeczy, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana i że nie nadaje się do jazdy. Jeżeli wiedział o wadach i nie poinformował o nich Pana to wprowadził Pana w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pan odzyskać swoje pieniądze.

 7. AG pisze:

  Dzień dobry,
  Czy mogę prosić o pomoc w sprawie mojego samochodu?
  Przy jeździe próbnej zwróciłam uwagę na to, że ze sprzęgłem jest coś nie tak.
  Sprzedawca zapewniał mnie , że niedawno wymienił sprzęgło na nowe hydrauliczne i musi się ono ułożyć, może być też tak że trzeba będzie je odpowietrzyć ale to drobiazg. Po oddaniu do mechanika okazało się , że sprzęgło trzeba wymienić a koszt wymiany to 1700 zł. Niestety nie mam tego wpisanego w umowę to było jedynie zapewnienie słowne. Czy można ubiegać się od sprzedającego zwrot kosztów wymiany tego sprzęgła?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pani dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej, istotnym jest również czy sprzedawca poinformował Panią o wadach pojazdu. W takim wypadku może Pani żądać zwrotu pieniędzy, które zapłaciła Pani za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pani na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o wadach, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana i że wymaga naprawy. Jeżeli wiedział o wadach i nie poinformował o nich Pani to wprowadził Panią w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pani odzyskać swoje pieniądze. W Pani przypadku zwróciłbym się najpierw do sprzedawcy o naprawę pojazdu/ewentualnie obniżenie ceny.

 8. Seweryn pisze:

  Witam kupiłem auto od osoby prywatnej 16.02.2017 r po 4 dniach okazało sie ze auto prawdopodobnie jest po dachowaniu natomiast sprzedający informował tylko wyłacznie o tym ze auto miało małe zdarzenie w zwiazku z tyłem skończyło sie na wymianie zderzaka tylniego i małej kosmetyce na to mam 2 świadków,Lakiernik stwierdził ze auto jest co najmniej po dachowaniu dach i ile elementy w szpachli i po lakierowaniu o czym sprzedający nie mówił natomiast do końca twierdził o super stanie samochodu za równo blacharskim jak i mechanicznym co robić krok po kroku gdzie sie udać zeby odzyskać pieniądzeProszę o pomoc

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pan dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej. Nie mógł przecież Pan wiedzieć o tym, że samochód jest uszkodzony, gdyż nie było to widoczne, nawet przy bliższych oględzinach. W takim wypadku może Pan żądać zwrotu pieniędzy, które zapłacił Pan za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pan na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o uszkodzeniu rzeczy tj. fakcie dachowania, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana. Wprowadził Pana w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pan odzyskać swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


1 + 7 =