Pozew cywilny w sprawie karnej o oszustwo

Jako pokrzywdzony w sprawie karnej o oszustwo możesz aż do rozpoczęcia przewodu sądowego zgłosić powództwo cywilne. Wówczas Sąd w ramach procesu karnego rozpozna kwestię roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z przestępstwa oszustwa.

Powództwo cywile możesz wytoczyć, tylko jeżeli nie wystąpiłeś z wnioskiem o naprawienie szkody.

Różnice pomiędzy wnioskiem o naprawienie szkody na podstawie art. 46 k.k. a powództwem cywilnym:

 • powództwo cywilne możesz wytoczyć do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Natomiast wniosek o naprawienie szkody z art. 46 k.k. możesz złożyć najpóźniej do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej

 • w odróżnieniu od naprawienia szkody na podstawie art. 46 k.k., przedmiotem powództwa cywilnego w procesie karnym może być roszczenie, które swym zakresem obejmuje zarówno rzeczywistą szkodę wyrządzoną przez sprawcę przestępstwa oszustwa, jak również korzyści, które pokrzywdzony mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono

 • powód cywilny ponosi koszty związane z powództwem na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, z tym że jest tymczasowo zwolniony od obowiązku uiszczenia wpisu od powództwa cywilnego. Natomiast pokrzywdzony występujący z żądaniem naprawienia szkody na podstawie art. 46 k.k. nie ponosi żadnych kosztów procesu

 • obowiązek naprawienia szkody na podstawie art. 46 k.k. orzekany jest zawsze, gdy oskarżony zostaje skazany. Natomiast powództwo cywilne można pozostawić bez rozpoznania w wielu przypadkach, np. gdy okaże się, że roszczenie nie jest związane bezpośrednio z zarzutami wskazanymi w akcie oskarżenia

Powództwo cywilne możesz zgłosić już w toku postępowania przygotowawczego. Organ, który prowadzi postępowanie jest wówczas zobowiązany do załączenia pozwu cywilnego do akt sprawy. Po wpłynięciu aktu oskarżenia do Sądu, postanowienie co do przyjęcia powództwa wydaje Sąd. Ważne jest, że wraz z powództwem cywilnym możesz złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, w przedmiocie, którego decyzję wydaje Prokurator. Jeżeli Prokurator uwzględni Twój wniosek, wówczas wyda postanowienie o zabezpieczeniu na mieniu podejrzanego składników majątkowych, w celu zabezpieczenia Twojego roszczenia.

W pozwie cywilnym powinieneś dokładnie określić żądanie, wartość przedmiotu sporu oraz okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie.

Powód cywilny tak samo jak oskarżyciel posiłkowy może również ustanowić pełnomocnika.

Jeżeli postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej o oszustwo zostanie umorzone lub zawieszone możesz w terminie nieprzekraczalnym 30 dni od daty doręczenia Ci takiego postanowienia możesz żądać przekazania sprawy do Sądu właściwego do rozpoznawania spraw cywilnych. Jeżeli jednak w tym terminie nie zgłosisz żądania, zabezpieczenie upada, a wniesiony poprzednio pozew nie wywołuje skutków prawnych.

Działając jako powód cywilny w procesie karnym musisz wskazać wnioski dowodowe na poparcie Twojego twierdzenia, tj. musisz do pozwu cywilnego dołączyć odpowiednie dokumenty oraz wskazać świadków.

To od Twojej decyzji jako pokrzywdzonego zależy czy dochodzić całości roszczeń w pozwie cywilnym, nie mając pewności czy Twoje roszczenia zostaną uwzględnione przez Sąd, czy złożyć wniosek o naprawienie rzeczywistej szkody, mając pewność, iż w przypadku skazania oskarżonego zostaną uwzględnione przez Sąd. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na Pozew cywilny w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • oszustwo pisze:

   Moja mama zostala oszukana przez kuriera firmy . Nieswiadomnie podpisala umowe z nimi poniewaz powiedziano jej ze jest obnizka za energie elektryczna i z tym przedluzenie umowy . Nie zostawiono zadnej umowy . Dopiero jak przyszla faktura do placenia zorjetowala sie ze ma placic za cos czego nie podpisywala i przy umowie zostalo zmienione Imie zamiast Jozefa to bylo Jozef . Przysylaja faktury i karza placic i strasza firma indywikacyjna EOS .Mama nie placi bo niema z czego co ma robic z tym dalej . Pozdrawiam

   • Witam. Jeśli osoba, która w imieniu firmy kontaktowała się z mamą wprowadziła ją w błąd co do treści umowy, to ta osoba popełniła przestępstwo oszustwa. Taką sprawę należy zgłosić na Policję lub do Prokuratury. Należałoby od razu wskazać dowody nieuczciwych praktyk firmy. Czy ktoś telefonicznie się z nią kontaktował w tej sprawie? Czy w domu był po prostu jakiś agent? Czy mama czytała umowę przed podpisaniem? Czy macie państwo egzemplarz umowy? Niestety słowo mamy przeciwko słowu tej osoby będzie niewystarczające dla udowodnienia winy. W procedurze cywilnej należałoby udowadniać, że umowa została zawarta przez mamę pod wpływem błędu i dlatego jest nieważna. W tym przypadku również trzeba by udowodnić, że mama została oszukana. Na koniec proszę, aby nie używać nazw firm czy imion i nazwisk osób w komentarzach, gdyż może być to niezgodne z prawem.

 2. Remigiusz pisze:

  Witam.

  Proszę o pomoc.
  Pod koniec roku 2013, podpisałem umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych z firmą Play, biorąc przy tej okazji telefon (iPhone 4); z umowy tej miał korzystać [wtedy] mój dobry przyjaciel,zobowiązał się ją także spłacać. Jednak po pół roku zaczęły wynikac problemy ze spłatą; stracił pracę, wpadł w długi.
  Teraz firma Play naliczyła mi za niepłacenie rachunków za usługi i rat za telefon, karę w wysokości około 4000zł . Postępowanie oparło się o kancelarię prawniczą, która wytoczyła sprawę sądową w e-sądzie,następnie sprawa poszła do Komornika, jako że ja nie miałem z czego tych pieniędzy spłacić, a owy „przyjaciel” się nie odzywał i nie było z nim kontaktu.
  Wiem, że popełniłem błąd, biorąc tą umowę na siebie, natomiast byłem pewny spłaty jej przez kolegę, gdyż zarabiał 2 razy lepiej niż ja…
  Jak mogę dochodzić swoich roszczeń?
  Dodam,że komornik zajął mi konto bankowe oraz zabrał zwrot podatku za ubiegły rok.Dodatkowo musiałem wpłacić kilka razy pieniądze na jego konto, by nie zaczął egzekucji z mienia do mnie nalezącego.
  Mam dowody na tą osobę w postaci nagrań audio z rozmów z nią, gdzie się przyznaje do tej sytuacji; świadka, który potwierdzi że taka sytuacja miała miejsce; kopie rozmów sms/internetowych w których poruszana jest ta kwestia; na umowie widnieje jego numer bankowy z którego były pobierane przez Play opłaty za umowe; mam podpisane oświadczenie,że kolega będzie pokrywał wszelkie koszty związane z umową.

  Proszę o pomoc…
  Pozdrawiam

  • Witam,
   Moim zdaniem w tej sprawie będzie miała zastosowanie droga cywilna. Powinien Pan udowodnić, że pomiędzy Panem a „kolegą” doszło do zawarcia umowy użyczenia telefonu. Dowody ze świadków oraz z nagrań powinny być wystarczające dla udowodnienia tej okoliczności. Niestety nie ominie Pana konieczność zapłaty Play. Po prostu później będzie mógł Pan wystąpić z roszczeniem regresowym wobec „przyjaciela”.

 3. Paula pisze:

  Witam,
  posiadam własną firmę budowlaną z mężem i jakiś czas temu podpisał on umowę z przedsiebiorcą o wykonczenie budynku. W umowie jak sie okazało były zanizone m2 powierzchni do wykonczenia, a musieliśmy skonczyc całość. Co można z tym zrobić? Wlasciciel nie chce wypłacic calości należnosci za skonczoną pracę

  • Pani Paulo,
   Mam zbyt mało danych aby udzielić pełnej odpowiedzi. Czemu Państwo „musieliście” skończyć całość? Czym argumentuje brak wypłaty wynagrodzenia za robociznę właściciel budynku? Tutaj na pewno w pierwszej kolejności należy rozważyć drogę cywilną. Proszę o więcej szczegółów abym mógł odpowiedzieć na zadane pytania.

 4. ireneusz pisze:

  mam zapytanie czy moge złożyć pozew cywilny o oszustwo przy kupnie samochodu równocześnie ze zgłoszeniem oszustwa na policję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, może Pan jednocześnie złożyć zawiadomienie o przestępstwie oszustwa na Pana szkodę i jednocześnie pozew cywilny o zapłatę przeciwko osobie, która Pana oszukała. Jednak lepszym rozwiązaniem jest złożenie tylko zawiadomienia o przestępstwie oszustwa, aktywne uczestniczenie w postępowaniu karnym o oszustwo wszczętym na postawie Pana zawiadomienia, złożenie w tym postępowaniu wniosku o nałożenie na sprawcę przestępstwa oszustwa obowiązku naprawienia szkody i złożenie wniosku o zabezpieczenie mienia sprawcy oszustwa na poczet obowiązku naprawienia szkody.

 5. Krystian pisze:

  Dzień dobry,
  Zostałem oszukany przez firmę budowlaną. Zleciłem konkretną usługę, podpisałem umowę, wpłaciłem zaliczkę, dostałem pokwitowanie wpłaty i kontakt się urwał. Nikt się nie pojawił w wyznaczonym terminie, został zmieniony numer telefonu. Firma jest zarejestrowana (posiada KRS). W przewidzianym terminie napisałem odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem, potem przedsądowe wezwanie do zapłaty. Odezwali się po 2 miesiącach z zapewnieniem, że zwrócą zaliczkę i nic z tego nie wynikło. Minął kolejny miesiąc i nic. Złożyłem do sądu pozew o zapłatę w trybie uproszczonym do wydziału nakazowego właściwej placówki sądu (klient nie podważa zasadności roszczenia). Nie wiem dlaczego sąd przekierował sprawę do wydziału cywilnego, ale ogólnego, przez co sprawa może się znacznie wydłużyć. Zasygnalizowałem w pozwie, że firma ta mogła oszukać też inne osoby (znalazłem na to dowody w internecie, skargi innych pokrzywdzonych osób).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


8 − = 2