Przestępstwo oszustwa z art.286§ 1 k.k. przy zakupie samochodu

W zamieszczonych w Internecie ogłoszeniach – ofertach sprzedaży używanych samochodów często pojawiają się opisy samochodów, które później okazują się niezgodne z prawdą. 

Zilustruje to następującymi przykładami: 

 • sprzedający zapewniał Cię, że oferowane przez niego auto jest „na 100% bezwypadkowe”, a po zakupie, w trakcie jego naprawy w warsztacie samochodowym okazuje się, że samochód nosi ślady wcześniejszej, poważnej powypadkowej naprawy 

 • sprzedający zapewniał Cię, że samochód ma 100.000 km przebiegu, a p jego zakupie, np. w trakcie wizyty w serwisie dowiadujesz się, że auto ma przejechane nie 100 lecz 250 tys. km 

 • sprzedający zapewniał Cię, że jest właścicielem samochodu, a po kilku miesiącach po zakupie Policja dokonała zatrzymania Twojego samochodu, gdyż okazało się, że pochodzi z kradzieży 

Zdarza się również, że sprzedający fałszuje książkę serwisową samochodu, by uwiarygodnić przed kupującym niezgodny z rzeczywistym stan techniczny auta, jego przebieg i bezwypadkową historię. 

To najczęstsze przypadki, w których kupujący decyduje się na zakup samochodu pod wpływem błędu co stanu technicznego lub prawnego auta.

Powstaje pytanie, co możesz zrobić, gdy już dowiesz się, że auto jakie kupiłeś znacząco odbiega od jego opisu i zapewnień sprzedającego? 

Jeżeli sprzedawca samochodu wprowadził Cię w błąd zapewniając o bezwypadkowej historii pojazdu, jego przebiegu, czy też stanu prawnego, wówczas popełnił na Twoją szkodę przestępstwo oszustwa z art.286§ k.k. 

Gdy podejrzewasz, że sprzedawca znał rzeczywisty stan techniczny auta (jego poważne naprawy powypadkowe lub znacznie wyższy przebieg), wówczas możesz zawiadomić Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia na Twoją szkodę przestępstwa oszustwa.

Zanim to uczynisz warto skontaktować się ze sprzedawcą samochodu i zażądać od niego:

 • zwrotu pieniędzy jakie wydałeś na zakup auta w zamian za jego zwrot

albo

 • zwrotu części pieniędzy do ceny, jaka odpowiadała rzeczywistej wartości auta w momencie jego zakupu.

Z mojego doświadczenia wynika, ze wiele komisów woli „dogadać” się z klientem, który odkrył rzeczywisty stan techniczny auta lub jego rzeczywisty przebieg i uniknąć postępowania cywilnego o zapłatę lub sprawy karnej o oszustwo.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „Przestępstwo oszustwa z art.286§ 1 k.k. przy zakupie samochodu

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Piotr pisze:

  a jeżeli sprzedawca (drugi właściciel) wiedział o „przekręconym liczniku”, (kupił od pierwszego właściciela auto z zaniżonym przebiegiem ) i sprzedał auto kolejnemu nabywcy (trzeci właściciel) (żeby pozbyc się kłopotu), to czy ten ostatni nabywaca pojazdu może złożyć zawiadomienie o przestępstwie? Oczywiście sprzedawca (drugi właściciel) będzie zapewniał, że nie wiedział, że auto ma „przękręcony licznik”.
  Kto dokonał przestępstwa? Dodam, że da się określić czas, w którym przebieg pojazdu został zaniżony (pierwszy właściciel).

  • Witam, na początku należy wyjaśnić, iż samo „przekręcenie licznika” w samochodzie nie jest żadnym przestępstwem i każdy właściciel samochodu może w nim zrobić korekcję przebiegu. Natomiast przestępstwem jest sprzedaż samochodu z „przekręconym licznikiem”, jeżeli sprzedający nie poinformował kupującego pojazd o tym fakcie. W tym stanie rzeczy kupujący, który nie zostanie poinformowany, iż była przeprowadzana korekcja przebiegu, a dowie się o tym fakcie dopiero po zawarciu umowy kupna, może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa przez sprzedającego na szkodę kupującego. Należy zaznaczyć, iż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa będzie kierowane na ostatniego sprzedającego. W świetle prawa jeżeli sprzedający wiedział o „przekręconym liczniku”, nawet jeżeli tego fizycznie nie zrobił, wówczas i tak może zostać mu przedstawiony zarzut oszustwa z art. 286 k.k.

 3. Alex-chan pisze:

  Witam,

  a jak art. 286 kk odnosi się do sytuacji, w której Kupujący zostaje oszukany przez Sprzedającego zanim dojdzie do transakcji? Chodzi tu o nagminną sytyację jaka ma miejsce – Kupującyt czyta ogłoszenie w jakimś serwisie aukcyjnym, a po zapewnieniach Sprzedawcy czyt. „auto bezwypadkowe, nigdy nie malowane, żadnych napraw blacharskich itp.”, Kupujący przyjeżdża na miejsce (czasem musi przejechać pół Polski) w celu zakupu auta a tu podczas sprawdzenia auta w serwisie czy też przy wstępnych oględzinach już widać że auto nie jest takie jak zapewniał nas Sprzedający… I tak jest u nas w kraju, ja osobiście straciłam już ponad 2000 zł w sumie za benzynę, zapłacone przeglądy „przedzakupowe”, a Handlarz ma w nosie że ktoś jest stratny przez jego perfidne kłamstwa.. Dla mnie to jest oszustwo, a czy rzeczywiście można by pociągnąć do odpowiedzialności takiego Handlarza??

  Bardzo proszę o komentarz

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, sytuacje, które Pan opisał wypełniają w mojej ocenie znamiona przestępstwa oszustwa w stadium usiłowania, tj. z art.13par. 1 k.k. w zw. z art.286par. 1 k.k. Sprzedający działa w zamiarze wprowadzenia Pana w błąd co do rzeczywistego stanu technicznego, przebiegu auta, które oferuje do sprzedaży i doprowadzenia Pana w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci zakupu tego pojazdu. Do dokonania przestępstwa nie dochodzi tylko dlatego, że kupujący, w tym wypadku Pan zdołał dostrzec próbę wprowadzenia Pana w błąd. gdyby Pan nie dokonał sprawdzenia auta, albo gdyby Pan to zrobił, lecz mniej dokładnie, wówczas kupiłby Pan auto, a więc doszłoby do dokonania przestępstwa oszustwa.

   Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku usiłowania przestępstwa oszustwa kredytowego na szkodę banku. Osoba starająca się o kredyt składa w Banku lub u pośrednika kredytowego wniosek o udzielenie kredytu. Do wniosku załącza niezgodne z prawda informacje o swoich dochodach, braku innych zobowiązań kredytowych. Bank weryfikuje otrzymane z wnioskiem kredytowym dane, w wyniku czego ustala, że nie są prawdziwe. Bank odmawia udzielenia kredytu, co nie zmienia faktu, że nieuczciwy klient zostanie oskarżony o popełnienie na szkodę banku przestępstwa usiłowania oszustwa.

   Co ważne przestępstwo usiłowania oszustwa jest zagrożone taką samą kara jak dokonanie oszustwa.

 4. J. pisze:

  Witam,
  Okazało się, że samochód przeze mnie kupiony jest po poważnej naprawie powypadkowej o czym sprzedający nie wspomniał. Niestety od zakupu minął rok. Czy nadal mogę ubiegać się o obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, nadal może Pan żądać od sprzedawcy zwrotu ceny na skutek odstąpienia od umowy albo obniżenia ceny, w szczególności, gdy sprzedawca o wadzie wiedział, a więc ją przed Panem zataił.

 5. Daria pisze:

  A co mogę zrobić w przypadku, gdy w opisie sprzedajacy napisał ,że ma wymieniony: rozrząd, filtry, olej, uszczelki itp. Wszystko wczerwcu tego roku, my kupiliśmy auto w sierpniu.
  po zaprowadzeniu do warsztatu bo tylko alternator był do wymiany okazuje się ,że ani olej ani filtry nie były zrobione( całe reszta z resztą też)

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pan dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej, istotnym jest również czy sprzedawca poinformował Pana o wadach pojazdu. W takim wypadku może Pan żądać zwrotu pieniędzy, które zapłacił Pan za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pan na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o wadach, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana i że wymaga naprawy. Jeżeli wiedział o wadach i nie poinformował o nich Pana to wprowadził Pana w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pan odzyskać swoje pieniądze.

 6. Marcin pisze:

  Witam. Kupiłem auto 2 dni temu, po dokładniejszych oględzinach auto nie nadaje się do jazdy. Kupiłem auto od osoby prywatnej. Co dalej mogę zrobić w tej sytuacji?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pan dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej. Nie mógł przecież Pan wiedzieć o tym, że samochód nie nadaję się do jazdy, gdyż nie było to widoczne, istotny,m jest również czy sprzedawca poinformował Pana o wadach pojazdu. W takim wypadku może Pan żądać zwrotu pieniędzy, które zapłacił Pan za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pan na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o uszkodzeniu rzeczy, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana i że nie nadaje się do jazdy. Jeżeli wiedział o wadach i nie poinformował o nich Pana to wprowadził Pana w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pan odzyskać swoje pieniądze.

 7. AG pisze:

  Dzień dobry,
  Czy mogę prosić o pomoc w sprawie mojego samochodu?
  Przy jeździe próbnej zwróciłam uwagę na to, że ze sprzęgłem jest coś nie tak.
  Sprzedawca zapewniał mnie , że niedawno wymienił sprzęgło na nowe hydrauliczne i musi się ono ułożyć, może być też tak że trzeba będzie je odpowietrzyć ale to drobiazg. Po oddaniu do mechanika okazało się , że sprzęgło trzeba wymienić a koszt wymiany to 1700 zł. Niestety nie mam tego wpisanego w umowę to było jedynie zapewnienie słowne. Czy można ubiegać się od sprzedającego zwrot kosztów wymiany tego sprzęgła?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pani dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej, istotnym jest również czy sprzedawca poinformował Panią o wadach pojazdu. W takim wypadku może Pani żądać zwrotu pieniędzy, które zapłaciła Pani za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pani na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o wadach, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana i że wymaga naprawy. Jeżeli wiedział o wadach i nie poinformował o nich Pani to wprowadził Panią w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pani odzyskać swoje pieniądze. W Pani przypadku zwróciłbym się najpierw do sprzedawcy o naprawę pojazdu/ewentualnie obniżenie ceny.

 8. Seweryn pisze:

  Witam kupiłem auto od osoby prywatnej 16.02.2017 r po 4 dniach okazało sie ze auto prawdopodobnie jest po dachowaniu natomiast sprzedający informował tylko wyłacznie o tym ze auto miało małe zdarzenie w zwiazku z tyłem skończyło sie na wymianie zderzaka tylniego i małej kosmetyce na to mam 2 świadków,Lakiernik stwierdził ze auto jest co najmniej po dachowaniu dach i ile elementy w szpachli i po lakierowaniu o czym sprzedający nie mówił natomiast do końca twierdził o super stanie samochodu za równo blacharskim jak i mechanicznym co robić krok po kroku gdzie sie udać zeby odzyskać pieniądzeProszę o pomoc

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam!
   Może Pan dochodzić swoich praw na drodze cywilnej lub karnej. Na drodze cywilnej służy Panu powództwo o rękojmie z tytułu wad ukrytych rzeczy sprzedanej. Nie mógł przecież Pan wiedzieć o tym, że samochód jest uszkodzony, gdyż nie było to widoczne, nawet przy bliższych oględzinach. W takim wypadku może Pan żądać zwrotu pieniędzy, które zapłacił Pan za samochód lub obniżenia jego ceny. Jeśli zdecyduje się Pan na drogę karną, to należałoby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Można się bowiem spodziewać, że sprzedawca wiedział o uszkodzeniu rzeczy tj. fakcie dachowania, a zatem o tym, że samochód ma niższą wartość niż zadeklarowana. Wprowadził Pana w błąd działając celem osiągnięcia korzyści materialnej. Spełnione są zatem znamiona oszustwa z art. 286 k.k. Zarówno na drodze cywilnej jak i karnej może Pan odzyskać swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 2 = 16

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>