Umorzenie postępowania przygotowawczego w sprawie karnej o oszustwo

Jeżeli Prokurator w toku postępowania przygotowawczego w sprawie karnej o oszustwo dojdzie do wniosku, iż brak jest podstaw do wniesienia aktu oskarżenia do Sądu, wówczas może wydać decyzję o umorzeniu postępowania przygotowawczego. Podobnie dzieje się w przypadku wydania przez Prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.

W przypadku wydania takiego postanowienia przez Prokuratora jako pokrzywdzony możesz złożyć na nie zażalenie.

Odpis takiego postanowienia zostanie Ci doręczony. Musisz pamiętać, iż 7-dniowy okres na złożenie zażalenia biegnie od dnia odebrania postanowienia o umorzeniu postępowania. Jest to termin nieprzekraczalny. Jeżeli złożysz zażalenie po upływie 7-dniowego terminu, to wówczas Twoje zażalenie będzie bezskuteczne.

Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego oraz na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wnosi się do Sądu właściwego za pośrednictwem Prokuratury, która wydała zaskarżone postanowienie.

Prokurator może uwzględnić złożone zażalenie, jeżeli jednak nie znajduje podstaw do uwzględnienia zażalenia przekazuje sprawę do Sądu właściwego. Jeżeli Sąd uwzględni złożone zażalenie, wówczas przekazuje sprawę ponownie do Prokuratury celem dalszego prowadzenia.

Wówczas Sąd wskazuje powody uchylenia, a także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić, a których Prokurator nie przeprowadził, m.in. przesłuchanie nowych świadków.

Jeżeli Prokurator nadal nie znajduje podstaw do wniesienia do Sądu aktu oskarżenia, może wydać ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego. Na takie postanowienie nie przysługuje Ci zażalenie. Jednakże jako pokrzywdzony możesz wnieść do Sądu akt oskarżenia. Akt oskarżenia musisz złożyć w terminie miesiąca od otrzymania powtórnego postanowienia Prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego lub o odmowie wszczęcia postępowania.

Możliwość wniesienia do Sądu aktu oskarżenia, pozwala Ci aktywnie uczestniczyć w toczącej się sprawie karnej. Poprzez swoje działania i decyzje procesowe masz możliwość przenieść toczące się postępowanie przygotowawcze na drogę sądową, gdzie nadal będziesz zachowywał pozycję strony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Umorzenie postępowania przygotowawczego w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Maja B pisze:

   Witam ,wlasnie mam Taki Problem jak Pan opisuje .
   Zalozylam sprawe o oszustwo ,nie minelo duzo czasu i dostalam dezyzje o umorzeniu ,nie rozumiem dlaczego ,nawet nie zapytali nawet czy mamy dodatkowe dowody itp.
   co moge z tym zrobic?

   • Szanowna Pani, należy złożyć zażalenie na postanowienie Prokuratora lub Policji o umorzeniu postępowania. Wszystkie dowody należy zgłosić do organów jak najszybciej, najlepiej przy zgłaszaniu popełnienia przestępstwa. Zażalenie składa się w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. Jeśli zatem pismo otrzymała Pani w poniedziałek, to do kolejnego poniedziałku ma Pani termin na złożenie zażalenia. Zażalenie złożone po tym terminie nie przyniesie żadnego skutku jako spóźnione. Jeśli ten termin już Pani upłynął, to ponowne podjęcie postępowania będzie możliwe jedynie w oparciu o nowy materiał dowodowy, tj. taki, który nie był znany przed wydaniem postanowienia. Co do przyczyn umorzenia – tutaj niestety mam zbyt mało danych aby pomóc. Być może zachodziła jakaś przeszkoda formalna, która uniemożliwiła kontynuowania postępowania.

 2. Małgorzata R. pisze:

  Witam!

  Mam pewien problem, ponieważ w zeszłym roku zostałam pogryziona przez psa, który znajdował się w hotelu bez smyczy, zabezpieczenia, kagańca… Był to pies właścicielki ośrodka. Po incydencie zostałam zawieziona na pogotowie, założono mi około 35 szwów na twarzy, złożyłam doniesienie na prokuraturę. Oczywiście sprawa została umorzona, złożyłam więc zażalenie do Sądu. Sąd przyznał mi rację i nakazał ponowne zbadanie sprawy. Sprawa została ponownie umorzona, jednakże w tym czasie ja przeprowadziłam się z poprzedniego adresu i o ile postanowienie Sądu zostało wysłane na nowy adres, tak drugie postanowienie o umorzeniu już nie. Po długim czasie oczekiwania na jakąkolwiek decyzję zdecydowałam się zadzwonić do prokuratury i dowiedziałam się, że umorzenie zostało wysłane kilka miesięcy temu, pod inny adres… Wiem, że sprawy do Sądu karnego już nie mogę złożyć, ponieważ sprawa jest przedawniona. Interesuje mnie jednak czy mogę zrobić coś jeszcze w sprawie karnej, ponieważ właścicielka psa ewidentnie dopuściła się tutaj niedopilnowania zwierzęcia. Czuję się pokrzywdzona działaniem prokuratury i bardzo zależy mi, żeby dowieść swoich praw. Wyjaśnienia zawarte w umorzeniu są krzywdzące dla mnie i nieracjonalne w świetle prawa, bo co w związku z tym paragrafem? Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Tym bardziej, że to pies znajdował się w hotelu, za który zapłaciłam, nie było to pogryzienie na ulicy co wg. mnie jest jeszcze bardziej oczywistym faktem! Pies poruszał się po jadalni w trakcie posiłku.. było to duże zwierzę.. Pogryzienie wykluczyło mnie z pracy na długi czas i naraziło na straty moralne, finansowe i problemy psychiczne. Dodatkowo byłam świeżo upieczoną absolwentką szkoły wyższej, co całkowicie zepsuło mi start w życiu…

  Przytoczę również, że konkubent właścicielki psa straszył mnie, że jest byłym policjantem i nic nie wskóram. Podczas składania zeznań na policji nikt jakoś tego faktu nie brał specjalnie pod uwagę.

  Przykro mi, że będąc poszkodowaną jestem traktowana jak winna. Czy jest jeszcze jakaś szansa na wskrzeszenie tej sprawy? I czy sprawa karna i jej umorzenie ma wpływ na przebieg sprawy cywilnej?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z Pani opisu wywnioskowałem, że w trakcie postępowania karnego zmieniła Pani adres zamieszkania. W świetle Kodeksu Postępowania Karnego powinna Pani w terminie 7 dni zawiadomić organ prowadzący postępowanie karne (Prokuratora) o nowym adresie do odbierania korespondencji. Jeśli Pani tego nie uczyniła i ponowne postanowienie o umorzeniu postępowania karnego zostało wysłane na poprzedni, nieaktualny już adres, to postanowienie to zostało uznane za doręczone i przepadł Pani termin na wniesienie subsydiarnego aktu oskarżenia. W takim razie jedyne, co by Pani pozostawało, to wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia z wykazaniem, że nie dotrzymała Pani terminu z usprawiedliwionej przyczyny, a więc bez Pani winy. Pisze o tym również dlatego, że zastanawia mnie, czemu Sąd wysłał Pani postanowienie o uchyleniu pierwszego postanowienia Prokuratora o umorzeniu postępowania karnego na nowy, aktualny adres. Świadczyłoby to o tym, że w toku postępowania karnego wskazała Pani aktualny adres do korespondencji, a wówczas Prokurator błędnie wysłał Pani powtórne postanowienie o umorzeniu postępowania na stary, nieaktualny adres. Proszę zatem o sprecyzowanie czy, a jeśli tak, to kiedy, na jakim etapie postępowania i do którego organu wysłała Pani informację o nowym adresie zamieszkania.

   Niezależnie od powyższego doradzam Pani wezwanie właściciela psa do zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia za szkodę majątkową oraz krzywdę, jakiej Pani doznała w wyniku pogryzienia (wezwanie za zwrotnym poświadczeniem odbioru ze wskazaniem podstawy faktycznej, prawnej żądania oraz terminu zapłaty i żądanej kwoty) . Z Pani opisu wywnioskowałem, że krzywda, jakiej Pani doznała jest poważna (35 szwów na twarzy). Nie spodziewam się, by właściciel psa spełnił Pani wezwanie i zapłacił należne Pani zadośćuczynienie i odszkodowanie, stąd od razu, po upływie okresu wskazanego w wezwaniu do zapłaty, doradzam złożenie przeciwko właścicielowi psa pozwu do Sądu Cywilnego.

   Jeśli chciałaby Pani uzyskać dodatkowe informacje lub pomoc w dochodzeniu od właściciela psa odszkodowania i zadośćuczynienia, wówczas proszę o kontakt mailowy na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl lub telefoniczny pod nr 697 053 659.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


8 − 5 =