Zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie karnej o oszustwo

Jeżeli Prokurator wydał decyzję o umorzeniu prowadzonego postępowania przygotowawczego w sprawie karnej o oszustwo, wówczas jeżeli nie zgadzasz się z decyzją Prokuratora, jako pokrzywdzony możesz złożyć zażalenie na takie postanowienie.

Odpis postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego jako pokrzywdzonemu zostanie Ci doręczony. Musisz pamiętać, iż 7-dniowy okres na złożenie zażalenia biegnie od dnia odebrania postanowienia. Jest to termin nieprzekraczalny. Jeżeli złożysz zażalenie po upływie 7-dniowego terminu, to wówczas Twoje zażalenie będzie bezskuteczne.

Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego wnosi się do Sądu właściwego za pośrednictwem Prokuratury, która wydała zaskarżone postanowienie.

Prokurator może uwzględnić Twoje zażalenie. Jeżeli jednak Prokurator nie znajduje podstaw do uwzględnienia zażalenia przekazuje sprawę do Sądu właściwego. Jeżeli Sąd uwzględni złożone zażalenie, wówczas przekazuje sprawę ponownie do Prokuratury celem dalszego prowadzenia.

Wówczas Sąd wskazuje powody uchylenia, a także okoliczności, które należy wyjaśnić lub czynności, które należy przeprowadzić, a których Prokurator nie przeprowadził, m.in. przesłuchanie nowych świadków.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie karnej o oszustwo

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


7 − 5 =