Zbieg przepisów i przestępstw przy przestępstwie oszustwa finansowego z art. 297 k.k.

Popełniając przestępstwo z art. 297 § 1 k.k możemy mieć do czynienia ze zbiegiem przepisów i przestępstw. Najczęściej będzie dochodziło do zbiegu tego przestępstwa z klasycznym oszustwem uregulowanym w art. 286 § 1 k.k.

Ze zbiegiem art. 297 § 1 k.k i 286 § 1 k.k. mamy do czynienia wtedy, gdy sprawca działając w sposób określony w art. 297 § 1 k.k chciał uzyskać np. kredyt, którego nigdy nie zamierzał spłacić. W praktyce trudniej udowodnić dokonanie klasycznego oszustwa (286 § 1 k.k) niż udowodnić dokonanie oszustwa finansowego, gdyż świadome kłamstwo np. w przedkładanych dokumentach czy też oświadczeniach składanych w toku postępowania w sprawie o udzielenie kredytu nie jest równoznaczne, iż sprawca chce wyłudzić kredyt. Możliwa jest bowiem sytuacja, że sprawca chciał i miał możliwość efektywnego wykorzystania i w rezultacie spłacenia kredytu.

Należy zastanowić się co się dzieje w sytuacji, gdy sprawca art. 297 § 1 k.k w celu np. otrzymania instrumentu finansowego od danego podmiotu posługuje się sfałszowanym dokumentem. W takiej sytuacji będziemy mieć do czynienia z kumulatywnym zbiegiem przepisów i sprawca taki będzie odpowiadał z art. 297 § 1 k.k i 270 § 1 k.k .

Natomiast, jeżeli sprawca wcześniej sam podrobił dokument i następnie przedstawił ten dokument w celu otrzymania danego instrumentu finansowego, to mamy do czynienia z popełnieniem dwóch przestępstw. Wtedy taki czyn jest kwalifikowany pojedynczo z art. 270 § 1 k.k i kumulatywnie jako drugi czyn (art. 270 § 1 i art. 297 § 1 k.k) – pod warunkiem, że sprawca posłużył się sfałszowanym przez siebie wcześniej dokumentem.

autor artykułu: aplikant adwokacki Patrycja Ponikowska

kontakt tel. 697 053 659 lub 22 629 00 36

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zbieg przepisów i przestępstw przy przestępstwie oszustwa finansowego z art. 297 k.k.

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    aplikant adwokacki Patrycja Ponikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


1 × = 4