Jak zawiadomić o przestępstwie oszustwa?

Jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa, to wówczas powinieneś zgłosić ten fakt organom ścigania, tj. złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Do złożenia zawiadomienia o pełnieniu przestępstwa oszustwa uprawniony jest pokrzywdzony, bezpośredni świadek przestępstwa oszustwa oraz każda osoba, która posiada informacje na ten temat.

Składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa na Twoją szkodę, jako pokrzywdzony stajesz się stroną postępowania przygotowawczego.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa ma obowiązek przyjąć od Ciebie każdy funkcjonariusz Policji w każdej jednostce Policji. Jednakże sprawa będzie prowadzona przez jednostkę Policji, na której terenie zostało popełnione przestępstwo oszustwa. Twoje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostanie przekazane jednostce, która jest właściwa dla miejsca popełnienia przestępstwa, celem dalszego prowadzenia sprawy. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa możesz również złożyć w Prokuraturze.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa, możesz złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu, który sporządza policjant lub prokurator przyjmujący ustne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa. Składając ustne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa od razu zostaniesz przesłuchany w charakterze świadka.

Jeżeli składasz pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, to powinieneś zadbać, aby pracownik Policji lub Prokuratury przyjmujący od Ciebie pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa potwierdził ten fakt, podpisując drugi egzemplarz pisma wraz z datą otrzymania pisma.

W zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa oszustwa powinieneś podać jak najwięcej szczegółów, pozwalających organom ścigania do jak najszybszego wykrycia sprawcy. Powinieneś również podać organom ścigania dane personalne świadków oraz ich adresy, celem sprawnego ich przesłuchania. Do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa oszustwa powinieneś dołączyć wszystkie dokumenty potwierdzające dokonanie transakcji na Twoją szkodę, tj. umowy, wezwania do zapłaty. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na Jak zawiadomić o przestępstwie oszustwa?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Agnieszka pisze:

  Witam,mąż prowadził za mnie firmę ,której byłam właścielką.zadłużył firmę nie płacąc vstu.nie podpisywałam żadnego pełnomicnictwa ani faktur,wogóle nie miałam pojecia co On tam robi.c zostałam sama z mega długiem do Skarbowegozy mogę to zgłościć jako przestępstwo ?

  • Pani Agnieszko,
   Bardzo proszę o bardziej szczegółowe informacje. W jakiej formie była prowadzona działalność gospodarcza? W jaki sposób firma mogła wydawać dokumenty, jeśli Pani ich nie podpisywała? Być może mąż fałszował Pani podpis?

 3. Marek Słonecki pisze:

  Zostałem oszukany /okradziony/ przez nieuczciwego właściciela firmy jubilerskiej. Udzieliłem mu pożyczki pod zastaw weksla. Jak się okazało zbudował on piramidę finansową , prawdopodobnie jeszcze nie wszyscy wierzyciele mają tego świadomosc. Mam wyrok Sądu cywilnego lecz dłużnik prawie cały majątek przepisał na żonę /radca prawny/ i rozwiódł się z nią. Pozostał mu tylko salon jubilerski / czyli źródło utrzymania /. Moje zapytanie czy zgłoszenie do prokuratury o przestępstwie może odnieść jakiś skutek represyjny na odzyskanie pieniędzy.
  Pozdrawiam
  Marek Słonecki

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, wszczęcie procedury karnej o przestępstwo oszustwa na pewno może stanowić skuteczny środek do uzyskania naprawienia szkody. Rzecz w tym, że wyrok Sadu Cywilnego, choć jest tytułem egzekucyjnym to często nie przybliża pokrzywdzonego do podstawowego celu, jakim jest odzyskanie pieniędzy, w szczególności, gdy dłużnik pozbywa się majątku. W tych wypadkach postępowanie karne jest zazwyczaj skuteczniejszym narzędziem do uzyskania naprawienia szkody.

 4. Karina pisze:

  Gdy zgłasza sprawę o podejrzenie o oszustwo, czy ponoszę jakieś koszty?

  Policja przyjmuje sprawę i co dalej się dzieje?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, żadnych kosztów Pani nie ponosi. W zależności od przedstawionych dowodów, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa zostanie wydane postanowienia o wszczęciu lub o odmowie wszczęcia śledztwa/ dochodzenia. Kolejny etap to dokonanie niezbędnych czynności procesowych, czyli zebranie i zabezpieczenie dowodów: przesłuchanie podejrzanego i świadków, oględziny miejsca zdarzenia, przeszukanie osoby lub pomieszczenia, dopuszczenie opinii biegłego itp. Następnie wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów podejrzanemu i przesłuchanie go w tym charakterze (chyba że się ukrywa) lub o umorzeniu postępowania (gdy brak podstaw do wniesienia aktu oskarżenia). Dalej w zależności od efektu postępowania przygotowawczego rozpoczyna się etap sądowy. pozdrawiam

 5. Grzegorz pisze:

  Witam.

  Dokonałem zakupu produktu w sklepie stacjonarnym, wpłaciłem zaliczkę i podpisałem umowę na wykonanie usługi. Chwilę po tym właściciel zamknął działalność i nie ma z nim żadnego kontaktu. Zaliczka przepadła, produktu nie ma. Czy taką funkcjonariusz Policji ma obowiązek przyjąć moje zgłoszenie? Pytam bo odmówił.

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, oczywiście Policjant ma obowiązek przyjąć zawiadomienie, jeśli tego nie robi to należy poinformować jego przełożonych. Pozdrawiam

 6. Arkadiusz pisze:

  Dzień dobry !
  Zamówiłem asortyment który potrzebny jest mi do dalszej realizacji zlecenia , znalazłem firmę która po wszystkich ustaleniach zobowiązała się wykonać moje zamówienie . Materiał chciałem odebrać za pobraniem ale nie było to możliwe tak napisał wykonawca . W mailu od wykonawcy otrzymałem informacje .. Zlecenie uruchomione jutro księgowość prześle fakturę. Otrzymałem skan faktury z prośba o zwrotną informacje z potwierdzeniem przelewu ,wysłałem potwierdzenie przelewu i w tym dniu miała być wysłana przesyłka . Nie dotarła !,mimo wielu prób kontaktu droga e mail telefoniczną cisza cisza . Wiem ze firma istnieje status ma aktywny zgłosiła wolne miejsce pracy w swojej firmie w Urzędzie Pracy . Mam przeczucie ze zostałem oszukany przez właściciela tej firmy ponieważ do chwili wpłacenia pieniędzy kontakt był bezproblemowy ,teraz zero kontaktu a dzwonie co kawałek ponieważ materiał który zamówiłem jest podzespołem w dalszej mojej realizacji mojego zlecenia które muszę wykonać w określonym terminie . Bardzo proszę o pomoc co mam dalej zrobić z w/w sprawą .

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, z przedstawionego opisu wynika, iż firma mogła dopuścić się przestępstwa oszustwa. Jeśli nie zwrócili żadnej kwoty i unikają/zerwali kontakt to świadczy to o chęci oszustwa Pana. Może Pan również wystąpić na drogę procesu cywilnego z pozwem o zapłatę, wcześniej jednak wysłałbym listem poleconym wezwanie do zapłaty oraz podjął jakąś próbę ugodowego załatwienia sprawy/mediację(informacja o tym będzie potrzebna do pozwu) Do jednego i drugiego postępowania niezbędne będą dowody potwierdzające złożenie zamówienia, otrzymanie fv, przelew za zamówienie, próby kontaktu np:sms-y, maile itp.
   pozdrawiam

 7. Wiki pisze:

  Mój syn (35 lat) posłużył się moim kontem bankowym i dowodem osobistym. na moje dane osobowe wziął szybką pożyczkę (2000zł) przez internet bez mojej wiedzy i zniknął.
  Ja nie jestem w stanie ją spłacić. Jak mam postąpić aby pożyczkodawca uwierzył że nie ja brałem pożyczkę, a jednocześnie nie chcę wsadzić syna do więzienia?
  Pozdrawiam

  • Piotr Zieliński pisze:

   Witam, niestety ale będzie Pani musiała spłacić pożyczkę, podejrzewam, iż zarzut oszustwa może zostać również skierowany przeciwko Pani. jeżeli wskaże Pani pożyczkodawcy, iż to nie Pani brała pożyczkę, lecz syn to zarzuty może mieć postawione syn. Niestety ale w opisanym przypadku bez spłaty pożyczonej kwoty nie da się uniknąć odpowiedzialności z tytułu długu/ewentualnie karnej. Proszę sprówać porozumieć się z pożuczkodawcą i ustalić sposób spłaty poprzez małe raty/z reguły pożyczkodawcy zgadzają się na taki sposób odzyskania pieniędzy.pozdrawiam

 8. Fabian pisze:

  Jeżeli Fundacja składa wniosek o popełnieniu przestępstwa m.in. oszustwa przeciwko organizacji pozarządowej to ta fundacja pełni rolę oskarżyciela publicznego czy prywatnego ?

  • Piotr Zieliński pisze:

   Przestępstwo oszustwa opisane w art. 286 kodeksu karnego jest ścigane w trybie publicznoskargowym. Oskarżycielem posiłkowym w sprawach ściganych z oskarżenia publicznego zgodnie z przepisami art. 53 KPK oraz 25 § 4 KPW może być pokrzywdzony. Ma on prawo działać w sprawach z oskarżenia publicznego jako strona obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego.Aby fundacja mogła przystąpić do sprawy musi złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Pozdrawiam

 9. Moja mama była w domu opieki w korbielowie jest niepełnosprawna . Po upadku domu opieki rozliczyłem się lecz z dużą nadpłatą z mojej strony.Nadpłaty było 1000 zł. Po 2 miesiącach dzwonienia,pisania otrzymałem zwrot tylko 400 zł. Mija następne 2 miesiące lecz teraz nikt już nie odbiera tel. i nie odpisuje na mail. Wszystkie papiery posiadam czy zgłosić to na Policję czy do prokuratury ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam może Pan oczywiście złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa – wówczas nie ma większego znaczenia czy wyśle Pan zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa do Prokuratury albo do Policji, tyle, że zostanie to postępowanie najpewniej umorzone. Doradzałbym tu bardziej pozew cywilny o zapłatę z tytułu nienależnego świadczenia.

 10. tomekowalski pisze:

  Dzień dobry.
  Jak długo policja „namierza” sprawcę, jak długo może toczyć się postępowanie.
  Przedmiot kupiony „poza systemem”, maile, dane, numer konta zostały przekazane na policję w styczniu i do dzisiaj nie wiem na jakim etapie to wszystko jest.
  Z tego co policja mi przekazała przy składaniu zeznania, że taka osoba nie zamieszkuje pod tym adresem. Namierzyłem na podstawie nicka tą osobę, że też sprzedaje na allegro i podałem nicka w zgłoszeniu.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, przede wszystkim proszę zapoznać się z aktami sprawy, jako osoba pokrzywdzona przestępstwem jest Pan stroną tego postępowania karnego i ma Pan prawo do zapoznania się z aktami i ich sfotografowania. Dzięki temu dowie się Pan, co tak naprawdę zrobiła Policja w Pana sprawie w celu ustalenia tożsamości sprawcy przestępstwa oszustwa. Po zapoznaniu się z aktami trzeba wysłać pismo procesowe z wnioskami przeprowadzenia konkretnych czynności dowodowych, by jak najszybciej doszło do przedstawienia oszustowi zarzutu popełnienia przestępstwa – najlepiej przekazać Policji instrukcję, jakie czynności dowodowe Policja ma przeprowadzić. Jeśli poniósł Pan znaczną szkodę majątkowa i oceni Pan, że zachodzi ryzyko, że będzie ciężko odzyskać zapłaconą tej osobie kwotę pieniędzy, wówczas można składać wnioski o poszukiwanie majątku sprawcy przestępstwa i zabezpieczeni jej mienia na poczet obowiązku naprawienia szkody, np. zajęcie samochodu lub innych ruchomości, wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


6 + = 10